Všetky tri zdravotné poisťovne sú v strate. Platobná neschopnosť by im však hroziť nemala

Všetky tri zdravotné poisťovne sú v strate. Platobná neschopnosť by im však hroziť nemala
Zdroj foto: TASR/Michal Svitok
Všetky tri zdravotné poisťovne na Slovensku boli ku koncu júna v strate. Vyplýva to z výsledkov ich hospodárenia, ktoré zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa je v strate 131,4 milióna eur. Súkromná Dôvera eviduje stratu takmer 44,8 milióna eur a súkromná Union ZP zase vyše dvoch miliónov eur. Platobná schopnosť zdravotných poisťovní je podľa úradu zabezpečená.

"Hospodársky výsledok spoločnosti bol významným spôsobom ovplyvnený vyššou dynamikou výdavkov na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, najmä z dôvodu doliečovania poistencov v postcovidovom období od začiatku roka 2022. Zároveň sa na hospodárskom výsledku spoločnosti začal prejavovať rast cien v súvislosti s negatívnym vplyvom inflácie," reagovala štátna VšZP. Potvrdila, že aj napriek účtovnej strate, ktorú oficiálne vykazuje, je spoločnosť v dobrej finančnej kondícii a poskytovaná zdravotná starostlivosť bude aj naďalej zabezpečená adekvátnymi zdrojmi.

Union ZP ako dôvod straty uvádza v prvom rade nedostatočné financovanie zo strany štátu. "Štát platí poistné za poistencov štátu v nedostatočnej výške, ktorá nepostačuje na krytie výdavkov na zdravotnú starostlivosť," uviedla hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Štát viní za výsledky hospodárenia aj Dôvera. "Negatívne hospodárenie zdravotných poisťovní je výsledkom bačovania štátu, ktorý odčerpal zo zdravotníctva finančné prostriedky nielen bezprecedentným tzv. viazaním na jeseň minulého roka, ale najmä v dôsledku opätovne významne podhodnoteného štátneho rozpočtu pre zdravotníctvo a jeho dlhodobo nízkych platieb za tzv. poistencov štátu," reagovala poisťovňa. Podotkla, že štátna zdravotná poisťovňa dosahuje negatívne hospodárenie so stratou viac ako 100 miliónov eur napriek nedávnym finančným injekciám vo výške 300 miliónov eur.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá