V aute nebýva zle len deťom. Kinetózou trpia aj dospelí, viac ženy a nemusia ani cestovať
Nevoľnosť počas cesty autom zažil vo svojom živote aspoň raz snáď každý. Odborne sa tento jav nazýva kinetóza a postihuje nielen deti, ale aj dospelých. Výnimočne sa dokonca objavuje i vtedy, keď sa vôbec neveziete v aute.
Letné obdobie je časom, kedy cestujeme o niečo viac v porovnaní so zvyškom roka. Preto sa počas týchto mesiacov môžete častejšie stretnúť s kinetózou. Cestovná choroba môže potrápiť nielen vaše deti, ale aj vás samotných.
Choroba z pohybu
Na to, aby ste žalúdočný problém pri cestovaní odstránili, je potrebné vedieť ako vzniká. A v podstate s trávením a jedlom nemá až tak veľa spoločného. Všetko začína v hlave. V mozgu totiž máme orientačné systémy, ktoré keď cestovanie naruší, dochádza k nevoľnosti.
Prvé sú polohocitlivé receptory umiestnené najmä v žalúdku a v končatinách. Mozog informujú o presnej polohe našich rúk a nôh. Druhým faktorom je vestibulárny aparát v strednom uchu, ktorý rozpoznáva rýchlosť a smer pohybu. A všetko toto je dopĺňané zrakom. Ak sa tieto tri faktory neskoordinujú, telo má pocit ako na kolotoči a vzniká kinetóza, teda pocit na zvracanie počas jazdy autom. Ten je úplne rovnaký ako známa morská choroba. Dokonca platí, že nemusíte byť v dopravnom prostriedku, aby sa receptory zbláznili a vy ste začali vykazovať rovnaké príznaky.
Pasívny pohyb
Celý proces, ako nevoľnosť pri cestovaní vzniká, sa dá vysvetliť ešte jednoduchšie. Akýkoľvek pohyb, ktorý vykonáva telo, je pre nás prirodzený. Napríklad taká chôdza alebo beh. No ak človek sedí a v pohybe je len okolitá krajina, spomínané receptory sa okamžite dajú do práce a vyhodnocujú, čo sa to deje. Ide totiž o pasívny pohyb, kedy sa nehýbete vy, ale zrak pasívny pohyb okolo vníma. Nuž a niekto to zvláda lepšie, iný horšie.
Deti a ženy
Ako sa kinetóza prejavuje vie snáď každý. Pocit na zvracanie alebo samotné dávenie vzniká z celkom kurióznych príčin. Telo si totiž myslí a vyhodnocuje tento pohybový guláš ako otravu organizmu. Preto chce prirodzene zvracaním jed z tela vylúčiť. U niekoho ide o bežný jav a stretáva sa s ním prakticky pri každej ceste. Druhá skupina ľudí trpí príznakmi kinetózy len sporadicky alebo vôbec. Faktom však ostáva, že trápi viac deti, ale najskôr od troch rokov. Dovtedy totiž ich nervový systém nie je natoľko vyvinutý, aby tieto zmeny pohybu zaznamenával.
Zo skupiny dospelých sú na cestovnú chorobu náchylnejšie ženy, obzvlášť tehotné alebo tie, ktoré majú v čase cestovania práve svoje dni. To všetko má na podráždenie receptorov vplyv.
Prevencia kinetózy
Ak viete, že pri najbližšej ceste do Chorvátska budete mať niekoľko nežiadaných zastávok kvôli problémom s kinetózou, na mieste je prevencia. V prvom rade sa vyvarujte pred cestou mastných a ťažkých jedál. Ak je to možné, vyberte si miesto na sedenie vpredu a v smere jazdy, čo platí napríklad pri autobusoch a vlakoch. Popri cestovaní nečítajte ani nepozerajte na telefón či tablet. To platí zvlášť pri deťoch, ktoré týmto spôsobom chcete počas jazdy zabaviť. „Zabavíte“ však aj seba, keď sa začnú problémy so žalúdkom, a to zrejme nechcete. Pomáha aj sedenie s miernym záklonom hlavy a presúvanie sa v noci, kedy spíte. Celkovo zatvorené oči znamenajú, že vyradíte jeden zo zmyslov, ktoré ku kinetóze prispievajú.