FOTO: Ruskú základňu na Kryme poškodili explózie. Satelitný snímky naznačujú, že útok mohol byť cielený

Satelitné snímky ukazujú rozsiahle škody a niekoľko zničených ruských bojových lietadiel na leteckej základni na Moskvou anektovanom polostrove Krym, ktorým začiatkom týždňa otriasli explózie. Ukrajina sa k zodpovednosti za explózie neprihlásila, nové satelitné snímky ale podľa spravodajského webu BBC naznačujú, že mohlo ísť o cielený útok.

Na ruskom vojenskom letisku Saky (rusky Saki) pri Novofedorivke (rusky Novofjodorovky) na západe Krymu došlo v utorok k sérii explózií, pri ktorých zomrel jeden človek.

Satelitné zábery americkej spoločnosti Planet Labs ukazujú, že rozsiahle časti letiskovej plochy sú spálené. Hlavné vzletové a pristávacie dráhy základne sa zdajú byť neporušené, ale najmenej osem lietadiel bolo zrejme poškodených alebo zničených. Na snímke je vidieť niekoľko kráterov. Väčšina z nich sa nachádza v časti základne, kde boli lietadlá zaparkované pod holým nebom.

Snímky "pred" a "po" vytvorené spoločnosťou Planet Labs, ktorá monitoruje stovky satelitných záberov nad Ukrajinou, sú prvým nezávislým potvrdením, že základňa mohla byť poškodená. Podrobnosti o rozsahu výbuchov boli doteraz obmedzené.

Stále však nie je jasné, ako a čím bola základňa poškodená. Rusko trvá na tom, že explózie boli spôsobené výbuchom munície v sklade kvôli nedodržaniu pravidiel požiarnej bezpečnosti.

Neopatrnosť vojakov?

Ukrajina sa k zodpovednosti neprihlásila a jej minister obrany Oleksij Reznikov naznačil, že na vine môžu byť neopatrní ruskí vojaci. "Myslím, že ruskí vojaci na tejto leteckej základni porušili veľmi známe pravidlo: nefajčiť na nebezpečných miestach," povedal.

Ukrajinský generálny štáb v stredu informoval o deviatich zničených ruských lietadlách za posledných 24 hodín. Ukrajinské vzdušné sily na svojom facebookovom účte napísali, že sa tak stalo na ruskom vojenskom letisku Saky. Rusko poprelo, že by bolo nejaké lietadlo poškodené. Nové snímky naznačujú, že to nie je pravda.

Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym v roku 2014 po referende, ktoré nebolo medzinárodne uznané. Polostrov, ktorý zostáva pod ruskou kontrolou, bol ušetrený od intenzívneho bombardovania a delostreleckého ostreľovania, aké sa odohrávali v iných oblastiach východnej a južnej Ukrajiny od 24. februára, keď prezident Vladimir Putin nariadil ruským ozbrojeným silám vpadnúť na Ukrajinu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá