Čaplovič chce z eurofondov projekt podobný Planéte vedomostí

Aktualizované:
Minister školstva Dušan Čaplovič chce, aby za peniaze z eurofondov vznikol projekt podobný Planéte vedomostí. Nové digitalizované učivo má byť zamerané na dejepis, geografiu či cudzie jazyky.

Planétu vedomostí tvorí digitalizované učivo z prírodovedných predmetov ako biológia, matematika, fyzika, prírodoveda a chémia.

"Chceme využiť eurofondy, aby boli digitalizované nielen prírodovedné predmety, ktoré zahŕňa Planéta vedomostí, ale aj spoločensko-vedné predmety. To bude projekt, na ktorý bude vyhlásená súťaž v rámci európskych zdrojov," povedal minister. V Štátnom inštitúte odborného vzdelávania sa má zas rozbehnúť ďalší projekt, ktorý bude zameraný na odborné predmety. Výzvy na tvorbu nových digitalizačných projektov by mali byť vyhlásené v prvej polovici tohto roka.

O zakúpení Planéty vedomostí za 5,7 milióna eur rozhodol minister Čaplovič krátko pred Vianocami. Celoplošne ministerstvo Planétu plánuje zaviesť do škôl od školského roka 2013/2014. O kúpe projektu rokoval aj Čaplovičov predchodca Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). Napokon však projekt nekúpil, odôvodňoval to nepomerom kvality a ceny.

Ministerstvo vtedy tvrdilo, že v Planéte vedomostí je 126 chýb. Jeho súčasné vedenie dohodlo systém zádržného vo výške 1.000.000 eur. To ministerstvo plánuje vyplatiť až po odovzdaní kompletného vzdelávacieho obsahu očisteného od nedostatkov. "Môj predchodca to nekúpil pod veľkým tlakom istého lobingu, ale to nebudem mediálne riešiť. Napriek tomu, že na začiatku boli s premiérkou Ivetou Radičovou za to. A nielen oni, ale aj učitelia," vyhlásil Čaplovič. Dodal, že odvšadiaľ, kde planétu testovali, prichádzali pozitívne reakcie.

Hlavnú výhodu digitálneho učiva vidí Čaplovič v tom, že sa do obsahu môže vstupovať a môžu ho meniť samotní učitelia. "Keď vytlačíte nepodarok printovej učebnice, môžete ho zahodiť," podčiarkol šéf rezortu. Je presvedčený, že v budúcnosti budú chodiť deti do školy bez knižiek, slúžiť im budú napríklad tablety.

Učitelia, ktorí sa zapojili do štafetového štrajku, vo štvrtok napísali Čaplovičovi otvorený list, v ktorom uviedli, že kúpou licencie na Planétu vedomostí sa nevyriešil hlavný a skutočný problém digitalizácie školstva. Tým je podľa nich nedostatok počítačov v školách. "Škola, ktorá má staré počítače, navyše ich má nedostatok a je často nútená používať neaktuálne operačné systémy (dokonca načierno), bude určite Planétou vedomostí 'nadšená'," napísali učitelia ministrovi.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá