Čínou sa šíri nový vírus, nakazili sa ním už desiatky ľudí

Čínou sa šíri nový vírus, nakazili sa ním už desiatky ľudí
Zdroj foto: TASR/AP
Čínu znepokojuje nový vírus
V Číne sa objavila nová vírusová infekcia, ktorá sa na ľudí zrejme preniesla zo zvierat. Jej pôvodca sa označuje ako henipavírus Langya (LayV), uviedol portál novinky.cz.

Podľa portálu novinky.cz majú nakazení vysoké horúčky, polovica z nich trpí únavou, kašľom a stratou chuti do jedla. Niektorí trpia nevoľnosťou vedúcou až k zvracaniu. U tretiny nakazených zlyháva pečeň a u ôsmich percent obličky. Vírus patrí do rovnakej skupiny paramyxovírusov rodu Henipavirus, ako sú vírusy Hendra (HeV) a Nipah (NiV). Medzi paramyxovírusy patria aj pôvodcovia mumpsu, či osýpok.

Väčšina nakazených (26 z 35) sú z čínskych provincií Šan-tung a Che-nan. Podľa profesora Wang Lin-faa zo singapurskej lekárskej fakulty nebol zatiaľ žiadny prípad smrteľný a nezaznamenali ani vážny priebeh ochorenia.

Wang Lin-fa však apeluje na obozretnosť, pretože henipavírusy môžu u ľudí a zvierat vyvolávať závažné ochorenia a Svetová zdravotnícka organizácia ich všeobecne označuje za bionebezpečenstvo štvrtého stupňa so smrtnosťou 40 až 75 percent. Očakáva sa, že aj nákaza LayV by v niektorých prípadoch mohla byť fatálna.


Taiwanské stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) už oznámilo, že nákaze venuje pozornosť a bude skúmať, či sa podobný vírus už na ostrove neobjavil. Genóm vírusu by podľa neho mal byť známy budúci týždeň. Proti LayV ešte vakcína neexistuje.

Odborníci predpokladajú, že ide o zoonózu, teda o chorobu prenesenú zo zvierat na človeka. Zatiaľ sa presne nevie, ktoré zviera je prenášačom henipavírusu Langya a dosiaľ sa nepreukázal prenos z človeka na človeka. Podľa expertov panuje podozrenie, že sa ľudia mohli nakaziť od miestnych piskorov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá