Správa Amnesty International o Ukrajine vyvolala hnev, organizácia si však za ňou stojí

Správa Amnesty International o Ukrajine vyvolala hnev, organizácia si však za ňou stojí
Zdroj foto: TASR/AP
Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) si plne stojí za svojou štvrtkovou správou, podľa ktorej bojová stratégia Ukrajincov ohrozuje životy civilistov. Proti dokumentu, ktorý okrem iného Ukrajinu obvinil z porušovania medzinárodných práv, sa ohradili ukrajinskí činitelia na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Organizácia sa v správe zaslanej agentúre Reuters však ospravedlnila za "rozrušenie a hnev", ktoré spôsobila. AI v správe uviedla, že od apríla do júla strávili jej pracovníci niekoľko týždňov vyšetrovaním ruských úderov v ukrajinských mestách. 

Z vyšetrovania vyplynulo, že ukrajinské sily v niektorých prípadoch vykonávali údery z obytných oblastí a že v uvedených regiónoch rozmiestňovali jednotky do civilných budov. Zároveň podľa správy nenašla AI dôkazy o tom, že by ukrajinská armáda požiadala civilistov o evakuáciu z priľahlých budov alebo im pri nej pomáhala.

Ukrajina podľa svojich činiteľov robí všetko pre to, aby z oblastí pri frontovej línii evakuovala civilistov. Organizáciu Amnesty International Kyjev obvinil, že svojou správou podporuje ruskú propagandu. Na protest proti obsahu dokumentu v sobotu rezignovala šéfka ukrajinskej pobočky AI Oksana Pokalčuková.

"Amnesty International hlboko ľutuje rozrušenie a hnevu, ktoré naša tlačová správa o bojovej taktike ukrajinskej armády vyvolala," uviedla organizácia. 

"Prioritou Amnesty International v tomto aj v akomkoľvek inom konflikte je zaistiť ochranu civilistov. To bolo našim jediným cieľom pri zverejnení tohto najnovšieho výskumu. Napriek tomu, že si plne stojíme za svojimi zisteniami, ľutujeme spôsobené bolesti," píše sa v e-maile.

AI tiež upozornila, že jej poznatky nijako neznižujú závažnosť činov ruskej armády, ktorá na Ukrajinu vpadla na konci tohtoročného februára. "Musíme sa vyjadriť úplne jasne: žiadne z našich zistení o konaní ukrajinských síl nijako neospravedlňuje porušovanie (práv) zo strany Ruska," uviedla organizácia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá