Nielen čerstvá, ale aj varená má množstvo vitamínov. Ktoré druhy zeleniny je lepšie uvariť?

11.8.2022 16:00

Hovorí sa, že tepelným spracovaním zelenina stráca svoje cenné látky, ale nie pri každom druhu to platí. Tieto druhy dokonca varením nadobúdajú ešte väčšiu výživovú hodnotu.

Nielen čerstvá, ale aj varená má množstvo vitamínov. Ktoré druhy zeleniny je lepšie uvariť?
Foto: Pexels

Variť či nevariť? To je pri zelenine večná otázka. Tieto štyri druhy sú rozhodne pre vaše telo prospešnejšie, ak ich tepelne upravíte. A vieme dokonca aj ktoré druhy nie sú v surovom stave zdravé vôbec.

Mrkva

Počas tepelnej úpravy obľúbenej mrkvy sa znásobí množstvo kartenoidov, ktoré pôsobia na telo ako účinné antioxidanty. Takže hoci ju nemusíte zo stravy vylúčiť v surovom stave, rozhodne si ju čo najčastejšie doprajte aj varenú, napríklad vo vývare.

Paradajky

Práve v tomto období nie je nič lepšie ako čerstvá paradajka odtrhnutá zo záhradky. Chutí znamenite a s kupovanou zeleninou sa nedá ani porovnať. Ale aj toto je druh, ktorý sa oplatí tepelne upraviť. Obsah lykopénu sa totiž znásobí a je to cenná prevencia proti rakovine. Kým sú paradajky surové, respektíve čerstvé, len ťažko ho vie naše telo spracovať.

Špenát

Špenátový prívarok alebo polievka bol strašiakom detí v školských jedálňach, ale ak si ho pripravíte doma, iste bude chutný. A isto iste bude zdravý, pretože aj tieto lístky sú pre ľudský organizmus prínosom o niečo viac, keď prejdú varom. Vápnik horčík, železo – to všetko sa pri tepelnej úprave v špenáte znásobí, vápnik dokonca až trikrát!

Kapusta

Kapusta obsahuje látky, ktoré znižujú cholesterol, a to platí, či je surová alebo varená. Je vám však jasné, že v hrnci dochádza opäť k znásobeniu tento cennej výživy, takže si ju rozhodne pripravte aj v tomto stave.  

Toto nejedzte surové

Predchádzajúce štyri prípady boli druhy zeleniny, ktoré môžete zjesť aj v čerstvom, aj vo varenom či dusenom stave. Ale sú aj prípady, kedy by ste to bez tepelnej prípravy nemali skúšať vôbec.

Napríklad zemiaky môžu dokonca surové obsahovať jedovaté látky, ktoré sa však varením, samozrejme, odstraňujú. Rovnako je to s baklažánom a rebarborou.

Jesť surovú špargľu by vám zrejme tiež nenapadlo, a to je dobré. Síce by sa vám nič nestalo, ale do tela by ste nedostali ani takmer žiadne jej cenné živiny, ktoré sa uvoľňujú až varením.

Tekvica má oranžovú farbu preto, že rovnako ako mrkva obsahuje betakarotén. Pre telo je však oveľa jednoduchšie prijateľný a spracovateľný, až keď túto zeleninku uvaríte alebo ugrilujete. Veď surová by aj tak chutila o ničom. To isté platí o červenej repe.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok