ONLINE: V pondelok vyplávajú z Ukrajiny ďalšie tri lode s obilím. Erdogan sa stretne s Putinom

Tri ďalšie lode naložené obilím vyplávajú z Ukrajiny v piatok. Umožňuje to dohoda medzi Moskvou a Kyjevom, sprostredkovaná Tureckom a Organizáciou Spojených národov, ktorá ruší ruskú blokádu ukrajinského pobrežia. Vo štvrtok to oznámil turecký minister obrany Hulusi Akar, na ktorého sa odvolala tlačová agentúra AFP. Udalosti sme s vami sledovali online.

23:59 Dnešný ONLINE sme ukončili. Aktuálne informácie vám prinesieme opäť zajtra.

23:20 Nové spravodajské informácie nasvedčujú, že Rusko pracuje na sfalšovaní dôkazov týkajúcich sa nedávneho útoku na väznicu s ukrajinskými vojnovými zajatcami v ukrajinskom meste Olenivka. Podľa agentúry AP to povedal hovorca rady pre národnú bezpečnosť Bieleho domu John Kirby. Americkí spravodajcovia podľa neho zistili, že sa Rusko snaží podstrčiť dôkazy, aby to vyzeralo, že za úder je zodpovedná ukrajinská armáda.

22:34 Tri ďalšie lode naložené obilím vyplávajú z Ukrajiny v piatok. Umožňuje to dohoda medzi Moskvou a Kyjevom, sprostredkovaná Tureckom a Organizáciou Spojených národov, ktorá ruší ruskú blokádu ukrajinského pobrežia. Vo štvrtok to oznámil turecký minister obrany Hulusi Akar.

22:09 Rusko možno začne ofenzívu v juhukrajinskej oblasti Chersonu, aby sa pokúsilo získať späť psychologickú výhodu, viditeľne na to pripravuje svoje sily, povedal ukrajinský generál Oleksij Hromov.

21:15 Členovia Severoatlantickej aliancie úzko spolupracujú so zbrojárskymi spoločnosťami, aby Ukrajina dostala viac dodávok zbraní a vojenského vybavenia a pripravila sa na dlhú vojnu s Ruskom. Vo štvrtok to pre tlačovú agentúru Reuters povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

20:40 Fínsko plánuje obmedziť vydávanie turistických víz pre ruských občanov. Vo štvrtok to uviedol fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto. 

20:05 Kanada posiela armádnych inštruktorov do Spojeného kráľovstva, kde budú Ukrajincov cvičiť pre boj proti ruským inváznym silám, oznámila v stredu kanadská ministerka obrany Anita Anandová. 

19:21 Ruskí vojaci dnes ráno ostreľovali Mykolajiv.

18:52 Estónsko nechá odstrániť či premiestniť všetky sovietske pomníky v krajine, uviedla podľa agentúry DPA premiérka Kaja Kallasová. Odtiahnutý má byť aj kontroverzný tank T-34 z druhej svetovej vojny, ktorý je vystavený v prevažne ruskojazyčnom meste Narva na hraniciach s Ruskom.

18:08 Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba kritizoval vo štvrtok ako "nespravodlivú" správu ľudskoprávnej organizácie Amnesty International. Kyjev podľa nej ohrozuje civilistov umiestňovaním vojakov bojujúcich proti ruskej invázii v obytných oblastiach. 

17:44 Súd v ruskom meste Penza vymeral učiteľke angličtiny, ktorá kritizovala pred žiakmi ruskú inváziu na Ukrajinu, podmienečný trest odňatia slobody v dĺžke piatich rokov. Učiteľku na polícii udali priamo jej žiaci, ktorí jej výroky nahrali.

17:22 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v piatok stretne v Soči s prezidentom Vladimirom Putinom. Hovoriť majú o regionálnych problémoch. Ankara chce pomôcť s riešením konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom.

16:57 Ukrajinská armáda počas týždňa oslobodila dediny Mazanivka a Dmytrivka, informoval generálny štáb.

16:23 Vyše 250 vojakov z Bieloruska sa zúčastní na veľkom ruskom vojenskom cvičení, ktoré sa začne koncom augusta. Príslušníci brigády mechanizovanej pechoty zo Západného vojenského okruhu v Bielorusku budú vyslaní na cvičenie Vostok 2022.

15:45 Moskva vyhlásila, že nórska konzulka Elisabeth Ellingsenová sa už viac nemôže zdržiavať na území Ruska po tom, ako v záchvate hnevu vo vestibule jedného z hotelov v Murmansku povedala, že nenávidí Rusov. Vo štvrtok to uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

15:14 Osem ľudí prišlo o život a štyria sú zranení po štvrtkovom ruskom ostreľovaní vo východoukrajinskom meste Toreck v Doneckej oblasti. Terčom útoku bola autobusová zastávka. S odvolaním sa na tamojšieho gubernátora Pavla Kyrylenka o tom informovala agentúra AFP. 

14:40 Rusko môže začať ofenzívu v juhukrajinskom Chersonskom regióne, aby sa tak mohlo pokúsiť získať späť dynamiku vojny, povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii ukrajinský generál Oleksij Gromov. Podľa neho Rusko v oblasti posilňuje svoje sily. Informovala o tom agentúra Reuters.

13:43 Administratíva Vladimíra Putina v júli rozoslala ruským provládnym médiám a politikom dve nové príručky. Dokumenty obsahujú návod, ako v predstavách verejnosti vytvárať paralely medzi súčasnou ruskou vojnou na Ukrajine a historickými udalosťami.

13:15 Sýrska loď, ktorá podľa Kyjeva vezie jačmeň a múku, ktoré Rusko ukradlo na okupovanej Ukrajine, vo štvrtok opustila libanonský prístav Tripolis a mieri do Sýrie. S odkazom na úradujúceho libanonského ministra dopravy o tom informuje agentúra Reuters.

12:20 Do ukrajinského čiernomorského prístavu Čornomorsk by mala v piatok priplávať turecká loď na prepravu voľne loženého tovaru. Bude prvým plavidlom, ktoré do prístavu priplávalo počas ruskej invázie. Podľa agentúry Reuters to uviedol hovorca odeskej regionálnej správy Serhij Bratčuk.

11:37 Podľa WHO sa na Ukrajine v dôsledku pokračujúceho konfliktu s Ruskom zhoršuje zdravotná situácia. Obavy agentúry vyvoláva kombinácia zvýšeného ostreľovania, blížiacej sa zimy a vyhoreného personálu. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie bolo v krajine zaznamenaných 434 útokov na zdravotnícke zariadenia, pričom celosvetovo bolo tento rok zaznamenaných 615 takýchto útokov.

10:53 Od začiatku ruskej invázie prekročilo hranice susedných krajín viac ako 10 miliónov ľudí z Ukrajiny, uviedla agentúra OSN pre migráciu. Štyri milióny z nich požiadali o povolenie na dočasný pobyt. "Mnoho utečencov z Ukrajiny bolo tiež násilne poslaných do Ruska, kde čelia porušovaniu ľudských práv. OSN zaznamenala takmer dva milióny prekročení hraníc z Ukrajiny do Ruska," uvádza sa v správe.

10:10 Ukrajina vo štvrtok vyzvala Libanon, aby zrušil rozhodnutie súdu v Tripolise povoliť odchod zadržanej sýrskej lode, ktorá podľa Kyjeva preváža ukradnuté ukrajinské obilie. Ukrajinské ministerstvo zahraničia vo svojom vyhlásení uviedlo, že je sklamané rozhodnutím súdu povoliť lodi Laodicea plávajúcej pod sýrskou vlajkou odplávanie, a dodalo, že stanovisko Kyjeva nebolo vzaté do úvahy, píše agentúra Reuters.

9:10 Ruské sily takmer určite rozmiestnili radarové reflektory vo vode blízko nedávno poškodených mostov cez rieku Dneper v Chersone na juhu Ukrajiny, uviedli britské tajné služby. Slúžiť majú zrejme na skrytie mosta zariadeniami na odpaľovanie rakiet. "To poukazuje na hrozbu, ktorú Rusko pociťuje v dôsledku väčšieho dosahu a presnosti systémov dodávaných Západom," uviedlo britské ministerstvo obrany. Ukrajinské raketové a delostrelecké jednotky naďalej útočia na ruské vojenské oporné body, čo okupantom zrejme spôsobuje logistické problémy.

8:35 Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny ruské sily pravdepodobne využívajú ukrajinskú Záporožskú jadrovú elektráreň v Enerhodare na zvýšenie obáv Západu z jadrovej katastrofy na Ukrajine. Podľa generálneho riaditeľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafaela Grossiho je elektráreň obsadená ruskými silami "úplne mimo kontroly" a v elektrárni boli porušené "všetky zásady jadrovej bezpečnosti."

7:34 Podľa velenia ukrajinskej armády vykonávajú niektoré jednotky špeciálnych síl bieloruskej armády kontrolu bojovej pripravenosti. Podľa generálneho štábu Bielorusko posilňuje úsek pri hraniciach s Ukrajinou, uviedla agentúra Ukrinform.

7:07 Ruské sily v noci ostreľovali Mykolajiv, rakety mierili na dve obytné štvrte, uviedol starosta mesta Oleksandr Sjenkevyč podľa agentúry Ukrinform. Poškodili budovy a spôsobili požiar, starosta sa ale o prípadných obetiach na životoch nezmienil.

6:40 Medzinárodný výbor Červeného kríža uviedol, že dopredu nezaručil bezpečnosť obrancov oceliarne Azovstal v zajatí. "Nezaručili sme bezpečnosť vojnových zajatcov, ktorí sa ocitli v rukách nepriateľa, pretože to nie je v našich silách. Stranám sme to dali vopred jasne najavo. Iba strany konfliktu môžu s konečnou platnosťou zaistiť bezpečnosť a ochranu vojnových zajatcov," uviedol výbor vo vyhlásení podľa agentúry Ukrinform.

6:32 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore s novinármi z denníka South China Morning Post uviedol, že hľadá príležitosť, ako sa porozprávať priamo s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Zelenskyj tiež vyzval Čínu, aby využila svoj politický a ekonomický vplyv na Rusko na ukončenie bojov, uviedla ruskojazyčná verzia spravodajského webu BBC.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá