Čínska elita chce odísť z krajiny, nesúhlasí s covidovými opatreniami. Domáce úrady jej to však sťažujú
Šanghajský spolumajiteľ luxusných reštaurácií Harry Hu sa chystá urobiť niečo, čo predtým považoval za nemysliteľné. Vziať svoj majetok a odsťahovať sa z Číny. Rovnaký plán majú podľa správy agentúry Bloomberg tisíce ďalších bohatých Číňanov, ktorým sa nepáčia prísne pandemické opatrenia v krajine. K ich rozhodnutiu odísť z Číny ale prispieva aj spomaľovanie ekonomiky. Veľkou otázkou však zostáva, či im vláda prezidenta Si Ťin-pchinga umožní takýto krok zrealizovať.
Spoločnosť Henley & Partners, ktorá radí ľuďom v oblasti investičnej migrácie, odhaduje, že ich môže byť okolo 10-tisíc. Dohromady disponujú majetkom za 48 miliárd dolárov. Predpokladá sa, že by to bol po Rusku druhý najväčší odliv ľudí z jednej krajiny.
Situácia sa sťažila
Čínske úrady vyslovene nesprísnili obmedzenia na vysťahovanie, migrační právnici ale hovoria, že v posledných mesiacoch sa situácia sťažila, pretože sa predĺžila doba spracovania pasov a sprísnili sa požiadavky na dokumentáciu. Ťažší je aj presun veľkých peňažných čiastok z Číny.
Hu je však napriek prekážkam odhodlaný presídliť sa do Kanady. "Viete si to predstaviť, že som na začiatku lockdownu v najrozvinutejšom meste Číny takmer zomrel od hladu?" hovorí 46-ročný muž. Nedávno predal väčšinu svojho majoritného podielu v dvoch špičkových šanghajských reštauráciách za 20 miliónov jüanov a najal si migračného právnika a správcu majetku, aby mu pomohli so sťahovaním. "Som veľmi smutný, ale je čas odísť," konštatuje.
Poradcovia a právnici v oblasti migrácie v Číne uvádzajú, že sa počet žiadostí na jar, keď bol Šanghaj v karanténe, zvýšil medziročne trojnásobne až päťnásobne. Podľa rozhovorov, ktoré Bloomberg viedol so siedmimi bankármi, počet žiadostí týkajúcich sa presunu peňazí z krajiny vzrástol exponenciálne.
Inú možnosť nevidia
"Mnohí sa skutočne domnievali, že vzhľadom na koronavírusové obmedzenia nemajú žiadne iné možnosti," hovorí konzultant pre migráciu v Šanghaji, ktorý nechcel uviesť svoje meno. "Videl som, ako sa tí, ktorí s emigráciou váhali, tentoraz konečne rozhodli," povedal Bloombergu.
Medzi obľúbené destinácie patria Spojené štáty, Singapur, Austrália, Kanada a niektoré miesta v Európe. Bohatí Číňania, sa ale musia okrem prekážok na strane cieľových krajín stretávať aj s nevôľou domácich úradov. Jeden súkromný bankár, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, uviedol, že klientka zo Šanghaja sa nedávno pokúsila získať pre svoje dieťa singapurské vízum na štúdium, ale miestna vládna inštitúcia to zamietla.
"Myslím si, že čínska ekonomika bude čeliť mnohým výzvam," hovorí 42-ročný konzultant David, ktorý ako motiváciu k odchodu uviedol spomaľujúcu ekonomiku, covidovú politiku a geopolitické napätie. "USA budú pravdepodobne stále poskytovať viac príležitostí, pokiaľ ide o obchodný rast," dodáva.
"V minulosti som niekoľkokrát premýšľal o odchode z Číny, ale až teraz som rozhodnutý odísť," hovorí Hu. Pred viac ako mesiacom predložil dokumenty k žiadosti o vízum a obnovenie pasu, zatiaľ sa mu ale nikto neozval.