Zelenina podľa ročného obdobia: Kedy je zdravšia čerstvá a kedy telu prospeje tepelne upravená?
Všeobecne panuje predstava, že zelenina stráca svoje vitamíny, ak je tepelne upravená. No nie je to tak vždy. Závisí od druhu aj od ročného obdobia. Pozrite si veľké porovnanie surovej a uvarenej zeleniny.
Tepelná úprava zeleniny má celkom iné benefity než je konzumácia čerstvých kúskov. Spoznajte, aký rozdiel urobí varenie pri jednotlivých druhoch zeleniny.
Na jar kyslé a čerstvé
Prvé druhy zeleniny, ktoré na jar dozrievajú, majú svoju typickú kyslastú príchuť. Medzi prvými sa môžete tešiť z vypestovanej reďkovky, špargle, cibuľky. Postupne sa pridá listová zelenina, kaleráb či hrášok.
Odpoveď na otázku, ako pripraviť zeleninu v tomto ročnom období, je teda jasná. Jednoznačne jedzte čo najviac čerstvých druhov, ktoré je ideálne konzumovať v podobe šalátov. Tak dostanete do tela veľa rôznorodých živín. Ak sú prebytky jarnej zeleniny, väčšina sa dá mraziť a neskôr tepelne spotrebovať.
V lete surová aj varená
V aktuálnom ročnom období sú záhrady také pestré, že nie je problém vybrať si zeleninu, ale aj ovocie, každého druhu. A práve preto prichádza na rad aj tepelné spracovanie. Snažte sa čo najviac zeleniny jesť v prirodzenom surovom stave, ale aby ste spestrili jedálny lístok, v tejto sezóne ju začnite aj tepelne upravovať. Príkladom sú paradajky, ktoré chutia skvele čerstvé, ale rovnako si pochutnáte aj na grilovaných či udusených na cestovinách.
Jesenné zohriatie
S príchodom prvých jesenných dní sa naše telo potrebuje čo najviac zohriať, a preto je ideálna aj varená či grilovaná zelenina. Nie však hocijaká. Základom kuchyne by mali byť v tomto ročnom období cibuľa a cesnak, ktoré telo prirodzene zohrievajú.
Doprajte si tiež sezónne druhy, ktorých je stále dosť, napríklad tekvica, ružičkový kel či cvikla. Práve jesenná zeleninka chutí najlepšie tepelne upravená a prakticky máloktorý druh, ktorý toto ročné obdobie dozrieva, sa dá jesť surový.
Zimné zásoby
Hoci v dnešnej dobe dostaneme na pultoch potravín zeleninu každého druhu počas celého roka, prirodzene počas tohto ročného obdobia dozrieva máločo. Pre organizmus je teda prirodzené čerpať zo zásob, ktoré ste si na jar a v lete chystali. Nebojte sa zaváranin, vytiahnite všetky zamrazené zásoby a pripravte si zeleninovú panvičku. Ak vá ,chýba chuť niečoho čerstvého, pestujte si sami klíčky, ktoré perfektne oživia akýkoľvek chlieb na raňajky či večeru.
Čo sa druhov zeleniny týka, ideálne sú v zime tie, ktoré obsahujú vysoký podiel céčka. Medzi také patrí kyslá kapusta alebo baklažán.