Taliansky premiér Draghi má dôveru Senátu, jeho vláda je však ohrozená

TA3 TASR
20.7.2022 20:56

Taliansky premiér Mario Draghi v stredu uspel v hlasovaní o dôvere v talianskom Senáte. Bojkot hlasovania trojicou kľúčových koaličných strán však znižuje šance vlády na prežitie. Informuje o tom agentúra AP.

V prospech Draghiho vlády hlasovalo 95 senátorov a 38 bolo proti. Horná komora talianskeho parlamentu (Senát) má 315 členov.

Senátori populistického Hnutia piatich hviezd (M5S), strany Vpred Taliansko (Forza Italia; FI) Silvia Berlusconiho a strany Liga (LSP) Matteo Salvini oznámili, že sa zdržia hlasovania. Je preto pravdepodobné, že Draghi prezidentovi Sergiouvi Mattarellovi opätovne ponúkne svoju rezignáciu, píše agentúra DPA.

K vládnej kríze v Taliansku došlo po tom, ako M5S minulý štvrtok odmietlo podporiť vládu pri hlasovaní o dôvere, ktoré bolo spojené s vládnym balíkom opatrení na pomoc rodinám a podnikateľom v súvislosti s rastom cien energií.

Draghi po tomto hlasovaní ohlásil rezignúciu. Prezident Mattarella ju však neprijal a požiadal premiéra, aby sa usiloval hľadať podporu medzi zákonodarcami.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok