Stolujte ako praví Taliani: Takýmto príborom by sa mali jesť špagety, penne či lasagne
Akým príborom jesť jednotlivé cestoviny? Možno je to pre vás španielska dedina, ale toto je taliansky manuál stolovania po slovensky.
Zdá sa to jednoduché, zoberiete si predsa vidličku, maximálne lyžicu. Veď čo by kto mohol na jedení cestovín pokaziť. Ale aj konzumácia tejto talianskej špeciality má svoje pravidlá, a to podľa typu, teda tvaru cestovín, ktoré si zvolíte.
Kde stačí vidlička?
Zvyčajne ich jeme s vidličkou a máme pocit, že správne by to malo byť aj s použitím lyžice. Ak ste si zvykli natočiť ľavou rukou špagety na vidličku, a potom ich obtrieť o lyžicu, ktorá je v pravej ruke, nerobíte vyslovene chybu. No nie je to ani nutný postup stolovania.
V reštaurácii vám podľa bontónu majú dať lem vidličku. Ak si vypýtate aj lyžicu, mali by ste tieto dva príbory prehodiť presne naopak. V pravej ruke ponechajte vidličku, v ľavej lyžicu. Tá slúži len na pomoc pri naberaní, ale do úst si máte nakladať špagety práve vidličkou, a teda pravou rukou.
Podľa pravých Talianov je však potrebná jedine vidlička, a keďže sa originál špagety nemajú lámať, postup je taký, že si na tanieri oddelíte naozaj zo tri špagety. Pretože, keď budete celé tieto cestoviny krútiť, budete mať toho na vidličke tak akurát na jedno sústo. Snažte sa vyberať si cestoviny od kraja taniera, natáčajte ich v smere hodinových ručičiek a ideálne bude, ak vám nebudú špagety pretŕčať mimo príbor.
Rovnakým spôsobom postupujte aj pri iných dlhých druhoch cestovín - linguine, bucatini, fettuccine alebo tagliatelle.
Krátke cestoviny napichujte
Okrem špagiet sú mimoriadne obľúbené aj krátke cestoviny typu penne, teda rúrky so skosenými koncami. Možno máte tendenciu navliekať ich na vidličku, ale zrejme tušíte, že to podľa bontónu nie je správne. Krátke cestoviny sa majú skrátka nabodnúť a vložiť do úst. Konkrétne hovoríme o penne, fusilli, farfalle, rigatoni alebo ravioly.
Kde potrebujete lyžicu alebo nôž?
Pri väčšine druhov cestovín vám snáď nôž ani nenapadne, ale jeden druh, pri ktorom je nutný aj z hľadiska stolovania. Hovoríme o lasagniach, ku ktorým sa kompletný príbor servíruje bežne. A spomínaná lyžica? Tá sa má podľa Talianov používať jedine na cestoviny v polievke, ktoré sú drobné.
Výber cestovín podľa omáčky
Keď už viete stolovať ako prví Taliani, ešte si v rýchlosti povedzme kombinácie cestovín a omáčok. Nie je totiž jedno, čo s čím spárujete. K dlhým cestovinám so splošteným tvarom, pripomínajúce špagety, sa kombinujú omáčky, ktoré sa udržia na ich povrchu, takými sú paradajkové alebo omáčky s morskými plodmi. Širšie a kratšie cestoviny Taliani zas párujú s omáčkami, ktoré chcete, aby nasiakli. Takými sú mäsové alebo hríbové omáčky.