Maďari nesúhlasia s daňovými zmenami Orbánovej vlády. Kuriéri v Budapešti zablokovali most

18.7.2022 12:16

Stovky protestujúcich proti daňovým zmenám vlády premiéra Viktora Orbána obsadili v pondelok ráno jazdné pruhy budapeštianskeho Margitinho mosta, čím spôsobili dopravné zápchy. Informuje o tom server 24.hu, podľa ktorého proti úprave daňového zákona schváleného maďarským parlamentom minulý týždeň v utorok už bolo niekoľko protestov, nie však v rannej dopravnej špičke.

Maďari nesúhlasia s daňovými zmenami Orbánovej vlády. Kuriéri v Budapešti zablokovali most
Foto: TASR/AP

Cestu Teréz körút, vedúcu k Margitinmu mostu, uzatvorila polícia už od námestia Nyugati tér. Kým ráno demonštranti ešte púšťali na most električky, neskôr obsadili aj koľajnice.

Pondelňajšiu demonštráciu zorganizovali kuriéri. "Politické strany chcú osloviť vždy iba svojich priaznivcov, ale ľud pozostáva z viacerých strán," zdôvodnil protest pre 24.hu jeden z organizátorov demonštrácie. Zároveň dodal, že nechcú podporovať žiadnu politickú stranu.

Maďarská verejnosť je pobúrená najmä novým rozhodnutím, ktoré znevýhodňuje slobodné povolania. Nízka daňová sadzba, ktorej sa osoby pracujúce na "voľnej nohe" tešili 20 rokov, sa od 1. septembra tohto roka bude uplatňovať na menšiu skupinu ľudí.

Taxikárov vynechali

Zahrnutí budú naďalej len živnostníci, ktorých zákazníkmi sú fyzické osoby. Taxikári sú spod týchto opatrení vyňatí. Ak napríklad inštalatér vykonáva prácu pre bytové družstvo alebo spoločnosť, a nie pre súkromnú domácnosť, bude musieť zaplatiť vyššie dane.

Cieľom vlády je obmedziť možnosť paušálnych platieb z dôvodu zneužívania takejto dane. Orbán podľa tlačovej agentúry Reuters čelí najťažšej výzve od roku 2010 – inflácia dosiahla najvyššiu úroveň za posledné dve desaťročia, kurz forintu je rekordne nízky a fondy Európskej únie sú v neistote v dôsledku sporu o dodržiavanie demokratických noriem v Maďarsku.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok