Sankcie nepredlžujú vojnu, ale existenciu Ukrajiny, povedal Korčok v Budapešti

Sankcie nepredlžujú vojnu, ale existenciu Ukrajiny, povedal Korčok v Budapešti
Zdroj foto: TASR/DUNA/MTI/Noemi Bruzak
Nielen v Maďarsku, ale aj na Slovensku zaznieva názor, že sankcie proti Rusku predlžujú vojnu na Ukrajine. Sankcie však podľa slovenského ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka nepredlžujú vojnu, ale existenciu Ukrajiny. Uviedol to počas tlačovej konferencie šéfov diplomacií neformálneho zoskupenia Central 5 (C5) v Budapešti. Informoval komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

"Aj u nás rezonuje tento názor. Najčastejšie ho počuť od extrémistickej opozície a ich spriaznencov. Mám na to takúto odpoveď. Nie, sankcie vojnu nepredlžujú," vyhlásil Korčok s tým, že práve sankcie a naša pomoc Ukrajine, vrátane vojenskej, predlžuje existenciu Ukrajiny.

Záujmom Slovenska je podľa ministra to, aby Ukrajina zostala suverénnou krajinou. "Ak Rusi prestanú ničiť Ukrajinu, viesť vojnu a bojovať na území nášho suseda, bude koniec vojny. Ak prestane bojovať Ukrajina, bude to koniec Ukrajiny. A Slovensko bude mať úplne iného suseda," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Stredajšie stretnutie sa konalo v rámci neformálneho zoskupenia C5, ktoré združuje Slovensko, Česko, Maďarsko, Rakúsko a Slovinsko. Ide o formát, ktorý vznikol v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19, no dnes slúži ako platforma na diskusiu aj o iných aktuálnych témach.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá