Katastrofa vo Fukušime má dohru. Šéfovia elektrárne musia pozostalým zaplatiť miliardy

TA3 TASR
13.7.2022 11:20

Súd v Tokiu nariadil v stredu štyrom bývalým šéfom najväčšej japonskej elektrárenskej spoločnosti Tokyo Electric Power Company, ktorá v čase jadrovej havárie spred 11 rokov prevádzkovala elektráreň Fukušima, aby zaplatili odškodné vo výške približne 94,8 miliardy dolárov. Informuje o tom agentúra AFP, ktorá sa odvoláva na miestne médiá.

Fukušima (SITA/AP)
SITA/AP

Tri zo šiestich reaktorov v jadrovej elektrárni Fukušima I. boli v prevádzke v čase, keď 11. marca 2011 vyvolalo silné podmorské zemetrasenie pri japonskom pobreží ničivú vlnu cunami.

V týchto reaktoroch sa roztavilo jadrové palivo po tom, ako zlyhali chladiace systémy, ktorých záložné generátory zaplavila voda. Išlo o najhoršie nešťastie svojho druhu od havárie v Černobyli.

 Zhruba 12 percent územia regiónu Fukušima bolo vtedy vyhlásených za nebezpečných. V súčasnosti sú to už iba dve percentá tejto oblasti, no do regiónu sa vrátil iba zlomok pôvodných obyvateľov.

Spoločnosť TEPCO zažalovali po katastrofe pozostalí a aj akcionári. V Japonsku pri silnom zemetrasení v roku 2011 a následnej vlne cunami zahynulo približne 18.500 ľudí. 

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok