Sprchujete sa v lete častejšie? Pozor, aby ste si nepoškodili pokožku

13.7.2022 16:00

Počuli ste už o pravidlách správneho sprchovania? Zdá sa to jednoduché, pustíte si vodu, umyjete sa gélom a opláchnete. Toto však pokožke nestačí, obzvlášť v lete.

Sprchujete sa v lete častejšie? Pozor, aby ste si nepoškodili pokožku
Foto: Pexels

Naučte sa pravidlá správneho sprchovania. Ako často sa vôbec sprchovať a aká teplá má byť voda?

Frekvencia sprchovania

Znie to možno zvláštne, ak ide o osobnú hygienu, ale menej je naozaj aj v tomto prípade viac. Dermatológovia upozorňujú, že množstvo kožných problémov vzniká práve pre nadmerné sprchovanie sa. Čo je však príliš častá frekvencia. Nuž, 3x denne je určite príliš a 2x počas jedného dňa by nemalo byť pravidlom.

Pri umývaní v horúcej vode a s použitím sprchových gélov, ktoré či chceme, či nie obsahujú chémiu, svojej pokožke viac škodíme ako pomáhame. Zbavujeme ju prirodzenej ochrannej bariéry a baktérii, ktoré sú pre ňu prospešné. Ak máte potrebu umývať sa niekoľkokrát do dňa, snažte sa aspoň obmedziť kozmetické produkty, niekedy celkom postačí opláchnutie čistou vodou.

Umývanie tváre

Umývanie tváre v sprche je zdanlivo neškodný zvyk, opak je však pravdou. Nielen horúca voda ale celkovo para v sprche pôsobí na pleť tak, že sa otvárajú póry. Podobný systém naparovania predsa používajú kozmetičky, keď chcú odborne povytláčať vyrážky a čierne bodky. Teplo v skutočnosti dráždi pokožku na tvári a tá má potom sklon k tvorbe akné, keďže sa „otvorila“ a môžu sa do nej dostať nečistoty. Extrémne teplo v sprche tiež zvyšuje riziko, že vám na tvári popraskajú drobné cievky a ostanú vám nepekné červené miesta.

Vhodná kozmetika

Hoci sú všetky kozmetické produkty na sprchovanie testované a upravené tak, aby našej pokožke neškodili ani pri denno-dennom používaní, predsalen siahajte radšej po neparfumovaných výrobkoch. Práve vône v sprchových mydlách a géloch tvoria najväčšiu chemickú zložku.

Teplota vody

Pre niekoho všeobecne známe a pre iných vôbec. Na akékoľvek umývanie, či už ide o telo, vlasy alebo tvár, by ste nemali používať príliš horúcu vodu. Ani opačný extrém, teda veľmi studená voda, nie je vhodný na každodenné umývanie, ale ak to beriete z hľadiska otužovania, je to v poriadku. Na to, aby ste telo dobre poumývali však potrebujete vodu tak akurát.

Témy: Krása
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok