Západ večer zasiahnu búrky. V utorok neobídu ani stredné a východné Slovensko

Západ večer zasiahnu búrky. V utorok neobídu ani stredné a východné Slovensko
Zdroj foto: TASR/František Iván
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal od pondelka večera výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Platí pre okresy najmä na západnom Slovensku a v niektorých okresoch na severozápade a juhu krajiny. Informujú o tom meteorológovia na svojom webe s tým, že výstraha platí do utorkovej 21.00 h.

Zároveň od 6.00 h v utorok platí tiež výstraha pred búrkami, a to vo všetkých okresoch Banskobystrického kraja a niektorých okresoch Košického a Prešovského kraja. V týchto okresoch je malá pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút a s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami. 

Pri búrkach môžu byť podľa meteorológov obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie. "Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov - stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov," uviedli meteorológovia.

Krúpy môžu poškodiť vegetáciu a ich súvislá vrstva na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku. Vietor môže zas spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov).  

V utorok meteorológovia vydali výstrahy prvého stupňa pred vysokými teplotami pre okresy Michalovce, Trebišov, Košice-okolie a Košice-mesto. V týchto lokalitách sa ojedinele očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 stupňov Celzia. Výstraha platí od utorka 13.00 do 18.00 h.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá