VIDEO: Hororová nehoda v F1. Číňan Čou zázrakom vyviazol bez vážnejších zranení

Aktualizované:
VIDEO: Hororová nehoda v F1. Číňan Čou zázrakom vyviazol bez vážnejších zranení
Zdroj foto: Twitter/Standard Sport
Veľká cena Veľkej Británie sa začala veľmi vážne vyzerajúcou nehodou. Auto pilota Alfy Romeo Čou Kuan-jüma sa prevrátilo hore nohami počas kolízie v úvodnej zákrute pretekov. Informujú o tom viaceré médiá.

Jeho monopost sa po kolízii roztočil vo vzduchu a preletel cez bariéru z pneumatík do blízkosti divákov.

 Okamžite po incidente boli preteky prerušené a ani po 45 minútach nedošlo k reštartu. Traťoví komisári viac než 15 minút vyslobodzovali Čoua z monopostu. Následne ho na nosidlách preniesli do sanitky, ktorá ho odviezla do zdravotného strediska. Podľa prvých informácií bol pri vedomí a bez vážnych zranení.

"Povedali nám, že Čou je v poriadku," bola jedna z prvých informácií o incidente, ktorú jeho tímový kolega Valtteri Bottas povedal do vysielačky. Do nemocnice  previezli vrtuľníkom podľa AFP aj Alexa Albona, ktorý sa takisto vyhol vážnejším zraneniam. Do neho vrazil Sebastian Vettel, keď sa snažil vyhnúť kolízii s Čouom.

Zachránila ho svätožiara

Sympatickým gestom zaujal domáci Brit George Russell. Jazdec Mercedesu takisto doplatil na kolíziu, no okamžite po nej vyskočil z monopostu a rozbehol sa smerom k Čouovi. Toho od vážnejších následkov zachránil aj systém halo, resp. "svätožiara", ktorá chráni priestor nad jazdcovou hlavou. 

Russell situáciu pomenoval ako "jednu z najdesivejších nehôd, aké kedy videl". Brit mal ambíciu pokračovať v pretekoch. Jeho Mercedes však museli naložiť na nákladné auto a odniesť do boxovej uličky, takže FIA mu podľa pravidel nedovolila pokračovať. Tým sa skončila Russellova séria s umiestneniami v prvej päťke, ktorá trvala v doterajšom priebehu sezóny.

Krátko po kolízii vybehlo na trať niekoľko divákov, ktorí boli podľa F1 okamžite odvedení k miestnym úradom a polícii. Tá pred pretekmi varovala, že má informácie o plánovanom vstupe protestujúcich ľudí, no bližšie ich nešpecifikovala.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá