SHMÚ varuje pred búrkami: Hrozia prudké lejaky a krúpy, zatopiť môže aj pivnice

Aktualizované:
SHMÚ varuje pred búrkami: Hrozia prudké lejaky a krúpy, zatopiť môže aj pivnice
Zdroj foto: TASR/AP
Počas soboty sa môžu vyskytnúť búrky najmä na strede a východe nášho územia. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na svojom webe, kde vydal výstrahu prvého stupňa. Upozorňuje aj na vysoké teploty najmä pre lokality na juhu.

Výstraha pred búrkami trvá do 19.00 h a platí pre celý Prešovský a Košický kraj a pre viaceré okresy Žilinského a Banskobystrického kraja. Výstrahu prvého stupňa pred vysokými teplotami vydali od 13.00 do 17.00 h pre Košický kraj s výnimkou okresu Spišská Nová Ves, pre väčšinu okresov Banskobystrického kraja a pre okresy Levice, Humenné, Snina a Vranov nad Topľou. Teplota tam môže vystúpiť na 33 až 34 stupňov Celzia.

V okresoch Brezno, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Gelnica, Rožňava a Spišská Nová Ves meteorológovia upozorňujú na silné búrky s prudkým lejakom, krúpami a nárazovým vetrom, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť 70 až 110 kilometrov za hodinu.

Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami. Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch. Meteorológovia tiež varujú pred stekaním vody zo svahov, bahnotokom, zatopením pivníc, podchodov či podjazdov.

"Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.). Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie," upozornil SHMÚ. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu a ich súvislá vrstva na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá