Rusi zhodili fosforové bomby na Hadí ostrov, tvrdí Ukrajina

Rusi zhodili fosforové bomby na Hadí ostrov, tvrdí Ukrajina
Zdroj foto: TASR/AP
Ukrajinská armáda obvinila Rusko, že zhodilo fosforové bomby na strategicky významný Hadí ostrov, nachádzajúci sa v blízkosti delty Dunaja v Čiernom mori. Informovala agentúra AFP.

"Dnes okolo 18.00 h... lietadlá Su-30 ruského vojenského letectva dvakrát podnikli útoky fosforovými bombami na Hadí ostrov," uvádza sa vo vyhlásení ukrajinskej armády.

Správa o použití fosforovej munície prišla deň po tom, ako Rusko vo štvrtok stiahlo z Hadieho ostrova svojich vojakov, ktorí tam čelili vytrvalým ukrajinským delostreleckým a raketovým útokom.

Stiahnutie z ostrova potvrdilo aj ruské ministerstvo obrany, ktoré ho však označilo za gesto dobrej vôle po splnení stanovených úloh, a nie za dôsledok ukrajinského ostreľovania.

Hadí ostrov leží približne 30 kilometrov od pobrežia Ukrajiny a nachádza sa blízko námorných trás vedúcich k úžine Bospor a Stredozemnému moru. Tento malý ostrov sa stal symbolom ukrajinského odporu už na začiatku ruskej invázie. Ukrajinskí obrancovia tam vtedy ostentatívne ignorovali výzvy ruských útočníkov, aby sa vzdali.

Fosforové bomby sú druhom zápalnej munície, ktorá sa pri kontakte s kyslíkom vznieti a spôsobuje rozsiahle škody. Ich použitie v obývaných oblastiach je na základe medzinárodného práva zakázané.

Rusko podľa ukrajinských úradov v máji zhodilo fosforové bomby na oceliarne Azovstaľ v Mariupole po tom, čo Ukrajina zvíťazila v pesničkovej súťaži Eurovízia. V tom čase ešte v Azovstali vzdorovali ruskej presile poslední ukrajinskí obrancovia a ukrývalo sa tam aj množstvo civilistov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá