Rusko bude zrkadliť nasadenie jednotiek NATO do Fínska a Švédska, povedal Putin

Rusko bude zrkadliť nasadenie jednotiek NATO do Fínska a Švédska, povedal Putin
Zdroj foto: TASR/AP
Rusko sa neobáva vstupu Fínska a Švédska do NATO, na nasadenie vojenských jednotiek aliancie do týchto škandinávskych krajín ale zrkadlovo odpovie. Podľa agentúry TASS to povedal ruský prezident Vladimír Putin. Lídri členských krajín NATO sa dnes rozhodli formálne spustiť proces prijímania Švédska a Fínska do aliancie.

Dvojica škandinávskych krajín vzniesla žiadosti o vstup v máji, začatie prijímacieho procesu ale blokovalo Turecko. Ankara však na súčasnom summite NATO v Madride upustila od svojich výhrad proti vstupu oboch krajín.

"Nie je nič, čo by nás mohlo na členstvo Fínska a Švédska v NATO znepokojiť. Ak chcú (vstúpiť do NATO), tak prosím," povedal Putin. "Ak budú v (týchto krajinách) nasadené vojenské jednotky a infraštruktúra, budeme musieť zrkadlovo odpovedať a utvoriť rovnakú hrozbu, aké z týchto území hrozí nám," dodal štátnik na tlačovej konferencii v turkmenskej metropole Ašgabat, kde sa na svojej prvej oficiálnej ceste do zahraničia od začiatku vojny na Ukrajine zúčastnil summitu krajín susediacich s Kaspickým morom.

Členské krajiny Severoatlantickej aliancie dnes v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu Rusko označili za najvýznamnejšiu a priamu hrozbu pre bezpečnosť aliancie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá