V Rusku operuje ukrajinská jednotka Šaman. Ničí infraštruktúru, ktorá poháňa vojnu vpred

V Rusku operuje ukrajinská jednotka Šaman. Ničí infraštruktúru, ktorá poháňa vojnu vpred
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Elitná ukrajinská jednotka vykonáva diverzné operácie na ruskom území, uviedol britský denník The Times, ktorý hovoril s dvoma členmi tohto vojenského zoskupenia a predstaviteľom ukrajinskej rozviedky.

Misiou ukrajinskej jednotky Šaman, ktorej vojaci podľa denníka bojovali po boku Američanov a Britov v Afganistane, je zničiť infraštruktúru kľúčovú pre podporu ruskej invázie na Ukrajinu.

"Najzaujímavejšie misie sa odohrávajú v tyle nepriateľa - nastražovanie výbušnín za frontovou líniou, za hranicou," povedal The Times 25-ročný čatár, ktorý vystupuje pod krycím menom Dvadsaťdva a zúčastňuje sa bojov proti Rusku od roku 2014.

"Rusi nechápu, čo sa stalo, nemôžu často uveriť, že sme tam boli," dodáva jeho kolega vystupujúci pod menom Krásavec. Aj on je členom práporu Šaman, ako sa hovorí 10. oddielu špeciálnych síl kvôli jemu bezmála nadprirodzeným schopnostiam, vysvetľuje The Times. Ide o prieskumnú a útočnú jednotku, do ktorej môžu vstúpiť len tí, ktorí prejdú náročnými testami odolnosti.

"Posielame ich plniť najťažšie úlohy, pretože sú to tí najlepší a najodvážnejší," povedal denníku vysoko postavený predstaviteľ tajných služieb.

Presné ciele útokov, ktoré jednotka vykonáva, sú tajné. Informácie o operáciách ale pomáha vysvätiť sabotáže na ruskom území vrátane požiarov skladov pohonných hmôt alebo munície, poznamenal denník a uviedol, že špeciálne ukrajinské jednotky priznali zapojenie do bojov v Rusku prvýkrát. Jednotka Šaman okrem toho plní úlohy aj na Ukrajine - postavila sa Rusom napríklad v bojoch o letisko v Hostomeli pri Kyjeve.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá