Nikolić: Srbsko by sa nikdy nemalo stať členom NATO

Nikolić: Srbsko by sa nikdy nemalo stať členom NATO
Zdroj foto:
Srbský prezident Tomislav Nikolić po rokovaní s Andersom Foghom Rasmussenom dospel k názoru, že kľúčovým problémom vo vzťahoch Srbska a NATO je otázka postavenia Kosova a garancie srbských hraníc.

"Nikdy nenavrhnem, aby sme sa stali členmi NATO, a nebudem súhlasiť ani v tom prípade, že by k takémuto rozhodnutiu dospeli občania Srbska. Partnerstvo za mier je maximum, v rámci ktorého by sme my mali spolupracovať s NATO," povedal srbský prezident vo štvrtok pre štátnu televíziu RTS.

Ako dodal, počas svojho pobytu v Brazílii rokoval aj s generálnym tajomníkom aliancie Andersom Foghom Rasmussenom, ktorý Nikoličovi podľa jeho vlastných slov nevedel odpovedať na dve otázky. "Pýtal som sa ho, s akými zárukami by sa Srbsko stalo členom NATO, ak by sa to - hypoteticky - stalo dnes. NATO totiž potom garantuje tieto hranice, teda či NATO uznáva, že Kosovo je súčasťou Srbska. Povedal, že na túto otázku nemá odpoveď," citoval Nikoliča spravodajský server Vesti online.

Ako srbský prezident dodal, Rasmussen nemal odpoveď ani na otázku, či by v prípade pričlenenia Srbska k NATO mohla srbská jednotka pôsobiť v rámci aliancie v Kosove.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá