WRC: Rovanperä vyhral Safari Rely v Keni a navýšil náskok na Neuvilla

26.6.2022 22:08

Fínsky pretekár Kalle Rovanperä na Toyote vyhral v nedeľu Safari Rely v Keni a upevnil tak svoje vedenie v celkovom poradí seriálu WRC. Dvadsaťjedenročný Fín navýšil náskok na Belgičana Thierryho Neuvilla (Hyundai) na 65 bodov.

Ďalší jazdec Toyoty, Brit Elfyn Evans, vyrovnal svoj najlepší výsledok z prebiehajúcej sezóny, keď na druhom mieste zaostal o 57,6 sekundy. Na pódiu sa k nim pripojil ďalší zástupca ázijskej automobilky - Japonec Takamoto Kacuta mal na víťazného Fína manko 1:32,2 minúty a zaznamenal prvé pódium od vlaňajšieho podujatia v Keni.

Rovanperä preteká v najvyššej triede WRC tretiu sezónu, ktorej zatiaľ dominuje. V šiestich pretekoch si pripísal štyri víťazstvá, pričom z aktívnych účastníkov sezóny dokázal okrem neho zvíťaziť len Estónec Ott Tänak.

Úvodné podujatie v Monaku vyhral francúzsky rekordér Sebastien Loeb, ktorý na pretekoch WRC štartuje len príležitostne. Spolu s ďalším hviezdnym krajanom Sebastienom Ogierom nechýbal ani v Keni, ktorá sa vrátila vlani do kalendára po dvoch dekádach. Veterána však zradili problémy s motorom a Ogier obsadil štvrté miesto.

Rely Safari Keňa

1. Kalle Rovanperä (Fín./Toyota) 3:34:08,6 h, 2. Elfyn Evans (V. Brit./Toyota) +57,6 s, 3. Takamoto Kacuta (Jap./Toyota) +1:32,2 min, 4. Sebastien Ogier (Fr./Toyota) +2:20,1, 5. Thierry Neuville (Belg./Hyundai) +10:56,8, 6. Craig Breen (Ír./Ford) +22:06,0