Zostali zmarené životy, z domov len trosky. Od ničivého tornáda na Morave uplynul rok

Šesť obetí na životoch, dvesto zranených, rozsiahle škody na majetku či infraštruktúre. Taká bola bilancia supercelárnej búrky spojenej s krupobitím, ktorá sa prehnala juhomoravskými okresmi 24. júna 2021. Od vyčíňania tornáda s najväčším počtom obetí od roku 2001 v Európe uplynul presne jeden rok.

Divné hučanie, ako keby sa blížil vlak. A potom sa začalo peklo. Tak opisovali svedkovia začiatok vyčíňania najhoršieho tornáda v novodobej histórii Česka a Československa. Za 15 minút bolo po všetkom. Ostali zmarené životy, zničený majetok a deštrukcia celej oblasti.

"Nikto nevedel, ako sa správať, tornádo na Morave bolo úplné sci-fi. Všetko, čo tu teraz vidíte, tu lietalo vzduchom," spomína na udalosti obyvateľka Moravskej Novej Vsi Zlata Maděřičová. Dodáva, že posttraumatický stresový syndróm má dodnes.

"Stál som v okne, črepiny mi lietali do tela, porezali mi nohy aj tvár. Moja žena sa práve sprchovala, keď na ňu spadli dvere aj so zárubňou. Zostala zabarikádovaná v kúpeľni," spomína František Pelikán z Lužíc na Hodonínsku. Pelikánová dodáva, že dom dosiaľ opravujú, pretože je nedostatok materiálu aj remeselníkov. To potvrdzuje aj starostka obce Hrušky Jana Filipovičová, problémom sú podľa nej aj vysoké ceny.

"Je našou povinnosťou poďakovať tým, ktorí nám pomohli. Tornádo je stále témou, každý si ho zažil inak. Niekoho napríklad porezalo sklo z vysokých okien, zatiaľ čo sa schovával v kuchyni, iní chránili svoje deti," povedala Filipovičová. V obci Hrušky sa tiež stále venujú obnove obecného majetku. "Čaká nás rekonštrukcia telocvične, cintorína aj kostolnej veže. Tiež sme spojili sily so študentmi z Mendelovej univerzity, ktorí nám pomáhajú navrhnúť verejné priestranstvo okolo rybníka. Bude to tu krajšie ako predtým, ale bude to ešte dlho trvať," hovorí zástupca starostu obce Hrušky Marek Babisz.

Extrémne zasiahnutých bolo sedem obcí Juhomoravského kraja, najviac postihnuté boli Moravská Nová Ves, Mikulčice, Hrušky a Lužice. Dráha tornáda bola 26 kilometrov dlhá a 500 metrov široká. Tornádo dosiahlo štvrtý z piatich bodov Fujitovej stupnice, ktorá slúži na hodnotenie rotujúceho vetra. Medzi obeťami bola aj Slovenka. Na tehotnú ženu spadla v Lužiciach železná konštrukcia.

O tom, čo sa dialo na Morave pred rokom, sme sa rozprávali v našom rannom vysielaní s redaktorkou Veronikou Pancurákovou:

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá