Sulík sa ohradil voči tvrdeniam Matoviča: Potichu vznikla koalícia s fašistami

Aktualizované:
Predseda SaS Richard Sulík reagoval na slová ministra financií a šéfa OĽANO Igora Matoviča o tom, že sa pri hlasovaní o protiinflačnej pomoci spojili s fašistami, so Smerom-SD a nezaradenými poslancami pôsobiacimi v Hlase-SD. Podľa neho s fašistami hlasovali práve poslanci OĽANO, spoluprácu s opozíciou odmietol.

"Igor Matovič nás chce vyštvať z koalície," uviedol Sulík na tlačovej besede v reakcii na slová šéfa OĽANO. Podľa neho hrozí, že "koalícia s fašistami" napácha ďalšie veľké škody na verejných financiách a v iných sektoroch.

Miesto toho, aby sa tešil, že presadil, čo chcel, tak podľa Sulíka klame o "spiknutí" SaS s opozíciou. Sulík priznal, že sa v poslaneckom salóniku rozprával s lídrom Smeru-SD Robertom Ficom, pýtať sa ho mal na plánovaný priebeh schôdze k jeho odvolávaniu. Odmieta, že by sa SaS s opozíciou spolčila pri protiinflačnom balíku.

Útoky na SaS pokračujú

V strane si podľa Sulíkových slov kladú otázku, aký má zmysel ostať v koalícii s človekom, ktorý veľkú časť svojho života venuje útokom na SaS. V súčasnosti však nejaké rozhodnutie neprijmú. Sulík hovorí, že majú trpezlivosť i vôľu pokračovať vo vláde, no ak by ju aj opustili, nepadla by. "Vláda aj koalícia môžu pokračovať a možno fašisti budú vhodnejší partneri," dodal.

Poznamenal, že pre takéto klamstvá a urážky už SaS prestala chodiť na koaličné rady a nebude na ne chodiť ani teraz. Pripomenul nedávne stretnutie s premiérom Eduardom Hegerom a šéfom parlamentu Borisom Kollárom. Heger mal v zmysle dohody urobiť všetko pre to, aby útoky zo strany Matoviča prestali. "Premiér zatiaľ v tejto snahe úspešný nebol," podotkol Sulík. Dodal, že koaliční partneri tiež porušili koaličnú dohodu, keď podporili novelu zákona o verejnom obstarávaní z dielne Jozefa Šimka napriek tomu, že ju SaS zamietla.

Matovič o komplote s fašistami a Smerom

Matovič na stredajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že približne desať ľudí z klubu OĽANO chcelo pôvodne hlasovať za pripomienky prezidentky pri tzv. protiinflačnej pomoci. Dozvedeli sa však, že SaS spravila "komplot" s "fašistami", so Smerom-SD a nezaradenými poslancami pôsobiacimi v Hlase-SD. To podľa Matoviča zmenilo ich rozhodnutie.

"Veľmi ma mrzí prístup SaS, dlhodobo mi to pripadá, že si len hľadajú zámienku, ako dosiahnuť predčasné voľby a čím skôr sa pobratať s Pellegrinim v budúcej vláde," dodal Matovič po tlačovej konferencii. Na otázku, ako chce ďalej vládnuť bez koaličného partnera, odpovedal tým, že OĽANO sa správa zodpovedne, netrucuje, nehádže sa o zem a len SaS stále niečo vetuje.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá