Neviete, čo je vojna, hovorí 12-ročná utečenka. Jej zápisky z Ukrajiny vyjdú v knižnej podobe

Neviete, čo je vojna, hovorí 12-ročná utečenka. Jej zápisky z Ukrajiny vyjdú v knižnej podobe
Zdroj foto: TASR/AP ilustračné
Poznámky a myšlienky 12-ročnej utečenky pred ruskou inváziou na Ukrajine budú túto jeseň vydané knižne. Kniha Jevy Skalijeckej má názov "You Don't Know What War Is: The Diary of a Young Girl from Ukraine" (Neviete, čo je vojna: Denník dievčatka z Ukrajiny).

Americké vydavateľstvo Union Square & Co. vydá úvahy malého dievčaťa 25. októbra. "Každý vie, čo znamená slovo ’vojna’, ale takmer nikto nevie, čo toto slovo naozaj vyjadruje," uviedla Skalijecká v stredajšom vyhlásení. "Chcem, aby svet vedel, čím sme prešli," vysvetlila.

Skalijeckej kniha sa začína jej 12. narodeninami, krátko pred tým, ako Rusi 24. februára zaútočili na Ukrajinu. Keď sa bombardovanie a ostreľovanie začalo, žila v Charkove so svojou starou mamou. Tá ju vychovávala, pretože Jevini rodičia sa rozišli, keď bola ešte bábätko.

"Opisuje bombardovanie, ktoré zažívali, keď sa skrývali v podzemí, a ich zúfalú cestu na západ Ukrajiny. Delí sa o svoj zmätok v myšlienkach, prečo Rusi na nich zaútočili, keďže rozpráva rusky a dodržiava mnoho ich zvykov," uviedlo vydavateľstvo Union Square v oznámení.

"Po mnohých nekonečných cestách vlakom a dlhom pobyte v preplnenom utečeneckom centre v Maďarsku, pretože niekoľko krajín v Európe im odmietlo povoliť vstup, Jeva a jej stará mama nakoniec našli útočisko v (írskom) Dubline, kde statočne začínajú tvoriť svoj nový život v nádeji, že raz sa budú môcť vrátiť domov," napísalo vydavateľstvo. Union Square daruje časť zisku organizáciám pomáhajúcim ukrajinským utečencom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá