Lekárski odborári nesúhlasia s návrhom rezortu zdravotníctva. Nerieši problém nedostatku lekárov

Lekárski odborári nesúhlasia s návrhom rezortu zdravotníctva. Nerieši problém nedostatku lekárov
Zdroj foto: TASR/Milan Kapusta
Lekárski odborári nesúhlasia s návrhom zvyšovania platov zdravotníkov, ktorý im predstavilo ministerstvo zdravotníctva. "Nerieši problém nedostatku lekárov systémovo," uviedol šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Podľa odborárov by sa mal plat lekára odvíjať aj od odpracovaných rokov.

Návrh malo ministerstvo zdravotníctva predložiť začiatkom týždňa na odvetvovej tripartite. "Je dôležité uviesť, že s nami ako zástupcami lekárov nebol daný zverejnený návrh prerokovaný a pri predstavení na tripartite sme Ministerstvo zdravotníctva SR upozornili, že s ním nesúhlasíme," vysvetlil Visolajský.

Podotkol, že na Slovensku chýbajú skúsení lekári, pretože po atestácii nemajú motiváciu zostať pracovať v nemocniciach. "Po získaní vzdelania (atestácia približne v 30. roku života) ich plat už nerastie a nemení sa až do dôchodku. Tak prichádzame o najskúsenejších a najefektívnejších lekárov," skonštatoval. Lekárske odborové združenie preto považuje za dôležité zaviesť diferenciáciu mzdy podľa odpracovaných rokov. Poukazuje pritom na fakt, že v krajinách, ako Česko, Maďarsko, Poľsko, či Rakúsko majú zohľadnenú pri lekároch prax v odpracovaných rokoch.

"Nedostatok skúsených atestovaných lekárov v nemocniciach má za následok aj exodus absolventov medicíny zo Slovenska, keďže títo mladí lekári nenachádzajú na Slovensku oddelenia, kde by sa mohli učiť od skúsených kolegov a pracovať pod ich dohľadom, a preto volia radšej prácu v zahraničí," doplnil šéf lekárskych odborárov.

Ministerstvo zdravotníctva chce s konečnou dohodou prísť do 30. júna. Minister Vladimír Lengvarský priblížil, že ide podklad pôvodne určený na rokovanie s Ministerstvom financií SR na roky 2023 až 2025. Premiér Eduard Heger po utorkovom stretnutí so zdravotníkmi uviedol, že ich požiadavky vníma. Ich vyriešenie však podľa neho vyžaduje identifikáciu a schválenie dodatočných opatrení, na ktorých zatiaľ nie je dohoda.


Mohlo by vás zaujímať

TOP videá