Dôchodky sa od januára zvýšia o pevnú sumu

Dôchodky sa od januára zvýšia o pevnú sumu
Zdroj foto: SITA
Od začiatku budúceho roka sa zvýšia dôchodky o pevnú sumu. Starobné penzie vzrastú o 11,20 eura a predčasné starobné dôchodky sa upravia smerom nahor o 11,50 eura. Predčasný starobný dôchodok vyplácaný v sume jednej polovice porastie o 4,10 eura a starobné dôchodky vyplácané v sume jednej polovice o 3,50 eura.

Invalidný dôchodok priznaný pre pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, invalidný dôchodok priznaný ako dôchodok za výsluhu rokov a sociálny dôchodok sa zvýšia zhodne o 10,10 eura, v prípade sumy jednej polovice pôjde o 3,60 eura s výnimkou sociálneho dôchodku. O 5,90 eura sa navýši invalidný dôchodok priznaný pri poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 % a pri sume jednej polovice o 2,40 eura. Nasledujúci rok vzrastie aj vdovský a vdovecký dôchodok, a to o 7,30 eura, v sume jednej polovice o 3,20 eura, a sirotský dôchodok o 3,90 eura, v prípade jednej polovice o 1,90 eura.

Súčasne so zvýšením dôchodkom Sociálna poisťovňa penzistom v januári už tradične vyplatí aj doplatok zvýšenia dôchodkovej dávky od 1. januára budúceho roka do posledného dňa pred výplatným termínom za január 2013. Poberatelia dôchodkových dávok dostanú písomné rozhodnutie o zvýšení počas januára budúceho roka.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá