Česko zasiahla smutná správa. Zomrel herec Stanislav Fišer, daboval Vinnetoua a inšpektora Clouseaua

Česko zasiahla smutná správa. Zomrel herec Stanislav Fišer, daboval Vinnetoua a inšpektora Clouseaua
Zdroj foto: ČTK
Vo 90 rokov zomrel český divadelný a filmový herec a dabér Stanislav Fišer. Jeho hlasom hovorili napríklad filmový indiánsky náčelník Vinnetou alebo inšpektor Clouseau v cykle komédií o Ružovom panterovi.

"Standa už nie je, je v hereckom nebíčku, zomrel v noci po dlhej chorobe," potvrdila Blesku jeho partnerka Antonie Hemerková. Fišer sa narodil 14. Decembra 1931 v Hořiciach. Začínal ako ochotník, po druhej svetovej vojne hral najprv v Divadle pre mládež, potom vystriedal angažmán vo Vinohradskom divadle, v Divadle Jiřího Wolkera a v Divadle E. F. Buriana. Od roku 1959 pôsobil u Jana Wericha v Divadle ABC, ktoré bolo neskôr začlenené do Mestských divadiel pražských, kde zostal až do svojho odchodu do hereckého dôchodku v roku 1993.

Od roku 2004, keď prekonal rakovinu hrtana, hovoril Fišer len s pomocou prístroja.  Na hereckom konte mal množstvo výrazných rolí, hoci nebol obsadzovaný do tých hlavných. Zahral si vo filmoch Smrt černého krále, Pěnička a Paraplíčko, Hviezda padá nahor, Drahé tety a já, Parta Hic, Nesmrtelná teta či Anjelská tvář. Hral aj v seriáloch 30 prípadov majora Zemana, Zlá krv, Pán Tau, Cirkus Náhrdelník alebo Ach, ty vraždy.

 V posledných rokoch života bojoval s množstvom zdravotných problémov, ktoré sa prehlbovali. "Som chorý, ale veľmi. Som na vozíku. Málo vidím a písať rukou nemôžem vôbec. Držte mi palce, možno som teraz na rade," povedal v októbri 2020 v reakcii na smrť svojho kolegu Karla Fialu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá