Už neurobíme rovnakú chybu, vyhlásil Putin. Ruská ekonomika podľa neho zostane otvorená

TA3 TASR
9.6.2022 20:12

Pred ruskou ekonomikou nepadne žiadna železná opona napriek sankciám Západu, pretože Moskva sa neuzatvára pred svetom ako Sovietsky zväz. Vyhlásil to vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin.

CIA
TASR/AP

Správu priniesla agentúra Reuters. Západné štáty uvalili na Rusko bezprecedentné sankcie za jeho inváziu na Ukrajinu. Ekonomika krajiny, ktorá je jedným z najväčších svetových producentov prírodných surovín, tak smeruje k najväčšiemu hospodárskemu poklesu od pádu Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Putin na stretnutí s mladými podnikateľmi na otázku o možných dohodách s partnermi ako Čína a India povedal, že ruská ekonomika zostane otvorená. "Nebudeme mať uzavretú ekonomiku, žiadnu sme nemali, a ani mať nebudeme," vyhlásil. "Nemali sme uzavretú ekonomiku, alebo skôr mali sme ju v časoch Sovietskeho zväzu, keď sme sa odstrihli, vytvorili tzv. železnú oponu, vytvorili sme ju vlastnými rukami. Už neurobíme rovnakú chybu - naša ekonomika bude otvorená."

Putin v roku 2005 označil rozpad Sovietskeho zväzu za najväčšiu geopolitickú katastrofu 20. storočia, pretože desiatky miliónov Rusov schudobneli a samotné Rusko čelilo rozpadu.

Teraz Moskva po odchode veľkých amerických a európskych spoločností a investorov z Ruska tvrdí, že sa odvráti od Západu a zameria sa na rozvoj vlastného domáceho priemyslu a rozvoj partnerstiev s Čínou, Indiou a krajinami Blízkeho východu.

"Krajinu ako Rusko nemožno oplotiť," povedal Putin, ktorý vyhlasuje, že Západ chce zničiť Rusko a ekonomické sankcie sú podobné vyhláseniu ekonomickej vojny.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok