Slováci pôjdu aj do výcvikovej misie v Afganistane

Slováci pôjdu aj do výcvikovej misie v Afganistane
Zdroj foto:
Slovensko sa pravdepodobne zapojí do výcvikovej, asistenčnej a poradnej misie Severoatlantickej aliancie, ktorá by mala nasledovať v Afganistane potom, ako v roku 2014 skonči operácia ISAF.

Minister obrany Martin Glváč plánuje vo februári predložiť návrh nového mandátu na pôsobenie našich vojakov v tejto krajine. „Ak to schváli parlament a vláda a dohodneme sa na presnej formácii aj s veliteľstvom, tak táto misia bude predstavovať určite vyššiu úroveň. To znamená, že by sme prešli od strážnych jednotiek do vyšších spôsobilostí, aby sme ich zase následne mohli využiť,“ povedal Glváč pre agentúru SITA. Pripomenul, že napríklad žilinský 5. pluk špeciálneho určenia, ktorého príslušníci aj teraz pôsobia v Afganistane, má v zahraničí veľmi dobré meno.

Slovensko z operácie ISAF v Afganistane ku koncu roka 2012 stiahlo dve jednotky – multifunkčnú ženijnú jednotku zo základne v Kandaháre a strážnu čatu na základni Tarin Kowt v provincii Uruzgan. Zo súčasného pôsobiska sme chceli stiahnuť aj strážnikov z Kandaháru, ale parteri z operácie slovenskú stranu požiadali, aby tam ešte zostali. V apríli budúceho roka sa plánuje aj stiahnutie jednotky špeciálnych síl. Operácia v Afganistane už dávnejšie prešla do fázy tzv. tranzície, teda postupného odovzdávania zodpovednosti za krajinu do rúk afganskej vlády a afganských inštitúcií. Plán tranzície bol schválený na summite NATO v Lisabone v roku 2010 a jeho ukončenie sa predpokladá v roku 2014. Počas nedávneho summitu NATO v Chicagu sa spojenci a ich partneri podieľajúci sa na operácii ISAF zhodli, že budú pokračovať v tejto stratégii. Po roku 2014 na základe žiadosti vlády Afganskej islamskej republiky vytvorí NATO novú operáciu, ktorá bude zameraná výhradne na výcvik, poradenstvo a podporu domácej armády, vrátane afganských špeciálnych síl, s dôrazom na ich budovanie a finančnú udržateľnosť.

Stiahnutá multifunkčná ženijná jednotka mala vyše 50 príslušníkov. Dôležitosť jej pôsobenia na medzinárodnej vojenskej základni v Kandaháre sa v ostatnom čase znížila aj pre čoraz častejšie využívanie dodávateľských spoločností zo strany veliteľa základne. Z jednotky sa vrátila prevažná časť, šesť logistov presunuli pod národný podporný prvok, kde by sme tak mali mať 22 ľudí. Stiahnutá čata z Tarin Kowt mala 53 členov. Tento krok konzultovala naša strana s austrálskymi partnermi, ktorých vojaci na základni pôsobia. Stiahnutie dvadsiatky príslušníkov špeciálnych síl v budúcom roku súvisí aj s potrebou vybudovania, výcviku a prípravy plánovaného nasadenia jednotky špeciálnych operácií, ktorá bude do operácie vyslaná v máji 2014.

Do operácie ISAF sme vyslali aj nové spôsobilosti. Od septembra tam pôsobí dvojčlenný výcvikový tím vojenskej polície. Ďalších osem príslušníkov ozbrojených síl išlo na veliteľstvá operácie ISAF, kde tak máme 20 ľudí. Okrem nich do Afganistanu odišiel šesťčlenný vojenský poradný tím, ktorý bude cvičiť príslušníkov afganskej národnej armády v obsluhe húfnic D-30 (v takýchto tímoch by sme tým zvýšili naše pôsobenie na 21 vojakov). Od decembra by malo v operácii ISAF pôsobiť do 15 vojakov zo spojovacej jednotky NATO budovanej na našom území. Ich úlohou bude podpora systému velenia a riadenia veliteľstva operácie ISAF s mandátom do 30. mája 2013.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá