Pojednávanie v kauze Dobytkár pokračuje, Kropil priznáva len nepriamu korupciu

Aktualizované:
Výpoveďou obžalovaného Ľubomíra Kropilu pokračuje v stredu na Špecializovanom trestnom súde, pracovisko Banská Bystrica proces v kauze Dobytkár, ktorá sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. V skupine osôb, ktorých obžaloba viní z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti, sú aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör a finančník Martin Kvietik.

Ľubomír Kropil, ktorý vybavoval projekty v Pôdohospodárskej platobnej agentúre a je vážne chorý, sa predtým na pojednávaní nezúčastňoval, ale dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. V stredu prišiel a vyhlásil, že nevyužíva ani jednu z možností vyhlásenia o vine či nevine. 

Prečítal svoje poznámky a posťažoval sa na zdravotnú starostlivosť krátko po svojom zadržaní. Tvrdí, že nelegalizoval žiadne finančné prostriedky z trestnej činnosti, úplatky neprijal. Priznáva len nepriamu korupciu, respektíve podplácanie. Na otázky prokurátora a obhajcov ostatných obžalovaných odmietol pre zlý zdravotný stav odpovedať.

Norbert Bödör a Martin Kvietik už predtým pred senátom vyhlásili, že sú nevinní. Ani jedného Ľubomír Kropil údajne nepozná. Obaja v máji odmietli vypovedať, kým sa nevykoná výsluch Ľubomíra Kropilu Doteraz pred senátom v máji vypovedal iba Viktor Mikas, ktorý svoju vinu priznal v zmysle obžaloby. Na otázky spoluobžalovaných a ich obhajcov však nechcel odpovedať.

V skupine osôb obžalovaných v tejto kauze sú aj Juraj Kožuch, Milan Kopriva, Peter Kuba a Ľubomír Partika. Pred senátom vyhlásili, že sú nevinní, respektíve využili svoje právo a nevyjadrili sa. Norbert Bödör má v stredu opäť dvoch obhajcov, exministra vnútra Roberta Kaliňáka a Michala Mandzáka. Ďalší obhajca Marek Para je vo väzbe.

"Toto je vzorový príklad toho, ako sa v dnešnej dobe na Slovensku trestné právo zneužíva. Ľubomír Kropil to jednoznačne potvrdil, že bol nútený k výpovedi zo strany vyšetrovateľov, podmienky vo väzbe mu zhoršovali. Jeho zdravotný stav bol ohrozený, vypovedal pod nátlakom. Táto výpoveď je 'na uterák', mohli by sme to tu rozpustiť a skončiť. Obžalobe reálne nesedia dôkazy, ale túto komédiu treba v dôstojnosti dohrať do konca," konštatoval Kaliňák s tým, že ide o hrubo zmanipulované kauzy, ktoré sa rozpadajú a ľudia sa dostali na mesiace do väzby na základe vymyslených vecí.

Zopakoval, že jeho klient nemá v obžalobe svoj vlastný skutok. "V prípade nášho mandanta tvrdí obžaloba, že mal nulový zisk, čiže v rámci kauzy Dobytkár jemu nepripisuje žiadny prospech," dodal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá