Rusko je bližšie k platobnej neschopnosti. Na svoj zahraničný dlh chce využiť rovnakú schému ako pri plyne

TA3 TASR
30.5.2022 10:38

Rusko plánuje uhrádzať svoje zahraničné dlhopisy pomocou mechanizmu podobného schéme, ktorá sa používa pri platbách za ruský plyn v rubľoch. Informovali noviny Vedomosti s odvolaním sa na ministra financií Antona Siluanova.

klávesnica hacker počítač 1140px (SITA/AP)
SITA/AP

Držitelia dlhopisov si tak budú musieť otvoriť účty v cudzej mene a rubľoch v ruskej banke, aby mohli prijímať platby, povedal Siluanov pre Vedomosti. Spojené štáty minulú týždeň posunuli Rusko bližšie k platobnej neschopnosti. Nepredĺžili totiž  výnimku, ktorá umožňovala Rusku uhrádzať splátky štátnych dlhopisov americkým investorom. Washington sa tak snaží zvýšiť tlak na Moskvu po invázii ruskej armády na Ukrajinu.

Minister financií Siluanov tvárou v tvár bezprecedentnej dlhovej kríze vyhlásil, že Moskva bude splácať svoj zahraničný dlh v rubľoch, pričom bude všetkými možnými prostriedkami brániť svoju pozíciu spoľahlivého dlžníka.

"Ako sa to deje pri platbe za plyn v rubľoch: pripíšeme si cudziu menu, tá sa v mene (odberateľa plynu) vymieňa za ruble a takto prebieha platba. Mechanizmus uhrádzania eurobondov bude fungovať rovnakým spôsobom, len opačným smerom," citujú Vedomosti Siluanova. Rusko bude môcť obísť západnú platobnú infraštruktúru pomocou tohto systému, pričom platby sa budú uskutočňovať cez ruský národný zúčtovací depozitár, dodal Siluanov pre Vedomosti. Ruský prezident Vladimir Putin nariadil, aby štáty, ktoré označil za "nepriateľské", platili za plyn v rubľoch, inak im budú zastavené dodávky. Kupujúci sú povinní vložiť eurá alebo doláre na účet v ruskej banke, ktorá potom hotovosť prevedie na ruble.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok