Práce na zlepšenie kvality vody v rieke Slaná sa začínajú, mali by znížiť vytekanie mineralizovaných vôd

Práce na zlepšenie kvality vody v rieke Slaná sa začínajú, mali by znížiť vytekanie mineralizovaných vôd
Zdroj foto: TASR/Milan Kapusta
V sobotu sa začínajú práce v bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava, ktoré by mali výrazne prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd ovplyvňujúcich kvalitu vody v rieke Slaná. Informoval o tom štátny podnik Rudné bane.

Rudné bane v piatok, na základe priameho rokovacieho konania, podpísali zmluvu s Hlavnou banskou záchrannou stanicou. K verejnému obstarávaniu pristúpili na základe rozhodnutia vlády a poverenia Ministerstvom hospodárstva SR.

"Hlavná banská záchranná stanica sa zaviazala urobiť v starej železorudnej bani práce, ktoré zamedzia vtekaniu slabo mineralizovaných vôd zo VI. obzoru bane do hlbších obzorov, z ktorých vytláča silne mineralizované vody," uviedol štátny podnik s tým, že práce by mali byť ukončené do 15 dní od podpisu zmluvy.

Predpokladá, že ak bude uvedená akcia úspešná, výtok silne mineralizovaných vôd z hlbších častí bane sa zníži približne o 80 percent. Zvolený postup podľa jeho slov vychádza z obhliadky priestorov priamo v bani a zo získaných archívnych údajov o starej opustenej bani, ktorej posledný prevádzkovateľ Siderit, s. r. o., Nižná Slaná je momentálne v konkurze.

Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára, príčinou je vytekanie banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit, ktorý v obci Nižná Slaná v okrese Rožňava fungoval do roku 2008. Výsledky rozboru vody v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa. Analýza vzoriek vo vode potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu, síranov a výskyt arzénu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá