Čína zakázala prelety a pristávanie ruským lietadlám Boeing a Airbus

Čína zakázala prelety a pristávanie ruským lietadlám Boeing a Airbus
Zdroj foto: SITA/Marko Erd
Čína zatvorila svoj vzdušný priestor pre ruské lietadlá typu Boeing a Airbus, ktorých právna situácia je nejasná po uvalení sankcií na Rusko za vojnu na Ukrajine. V piatok o tom informovala agentúra DPA s odvolaním sa správu ruskej tlačovej agentúry RBK.

Zákaz sa týka tých lietadiel, ktorých právne postavenie nie je po zavedení západných sankcií vyjasnené. Čína žiadala, aby ruské letecké spoločnosti dokázali, že ich lietadlá už nie sú registrované v zahraničí. Peking týmto krokom dodržiava početné sankcie západných vlád uvalených po tom, čo Kremeľ začal 24. februára vojnu na Ukrajine. Európska únia a Spojené štáty z dôvodu invázie na Ukrajine zakázali dodávky civilných lietadiel a náhradných dielov Rusku, ich údržbu a poistenie.

Mnoho lietadiel prevádzkovaných v Rusku patrí západným lízingovým spoločnostiam, ktoré prestali spolupracovať s ruskými klientmi. Moskva odmietla vrátiť tieto lietadlá a jednoducho ich preregistrovala. Podľa správy agentúry RBK Čína žiadala v máji aktuálne informácie o lietadlách – vyzvala ruské aerolínie lietajúce do Číny, aby potvrdili, že ich lietadlá už nie sú oficiálne evidované v zahraničí. Peking zrušil povolenia na pristávanie a prelety pre lietadlá typu Boeing a Airbus, keď požadovaná dokumentácia neprichádzala, vysvetlila RBK.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá