Vlhová sa v ďalšej sezóne predstaví v dvoch slalomoch v Záhrebe

Vlhová sa v ďalšej sezóne predstaví v dvoch slalomoch v Záhrebe
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
V nasledujúcej sezóne alpského Svetového pohára sa pôjdu dva slalomy žien v Záhrebe, kde v predchádzajúcich troch súťažiach triumfovala slovenská lyžiarka Petra Vlhová. Titul Snehovej kráľovnej bude obhajovať 4. a 5. januára, prvé preteky roka 2023 sa uskutočnia pod umelým osvetlením. Slalomári absolvujú takisto 4. januára úvodné podujatie po Novom roku namiesto chorvátskej metropoly v nemeckom Garmisch-Partenkirchene.

Vlhová dosiahla v najprestížnejšom slalome ženského kalendára tri víťazstvá za sebou (2020-2022) ako prvá lyžiarka v histórii. Do nového ročníka SP vstúpi v sobotu 22. októbra, keď je v rakúskom Söldene na programe tradičná ľadovcová ouvertúra. Muži sa v úvodnom obrovskom slalome predstavia o deň neskôr. Potom je na programe novinka - cezhraničný zjazd. Koncom októbra (muži) a začiatkom novembra (ženy) sa budú konať po dve súťaže pod horou Matterhorn, ktoré odštartujú vo Švajčiarsku a cieľ budú mať v Taliansku.

Trať navrhol olympijský víťaz v zjazde z Vancouveru 2010, Švajčiar Didier Defago. Organizátori majú zámer vytvoriť najdlhšiu mužskú zjazdovku seriálu. Merať by mala až päť kilometrov a jazda na nej bude trvať približne 2 minúty a 45 sekúnd. Ľadovcový sneh na štartovom kopci Gobba di Rollin vo výške približne 3900 m n. m. umožnil skoršie zaradenie rýchlostných disciplín do kalendára SP, už na prelome októbra a novembra a v Európe. Sezóna v zjazde a super-G sa doteraz zvyčajne začínala v zámorí, kam sa presunie na prelome novembra a decembra.

Ešte predtým, 12. (ženy) a 13. novembra (muži) sa uskutočnia jediné paralelné preteky v seriáli, privíta ich rakúske stredisko Lech/Zürs. Víkend 19. a 20. novembra bude patriť dvom ženským slalomom vo fínskom Levi, kde v rokoch 2021 aj 2022 vyhrala obe súťaže Vlhová. Medzi sviatkami budú lyžiarky štartovať neďaleko slovenských hraníc, v rakúskom Semmeringu sa 28. a 29. decembra pôjdu "obrák" a slalom. 

Šnúra technických disciplín bude pokračovať cez Záhreb do Kranjskej Gory (7. a 8. januára, 2x obr. slalom) a Flachau (10. januára, nočný slalom). Do kalendára SP, ktorý vo štvrtok na svojom kongrese v Miláne schválila Medzinárodná lyžiarska a snoubordová federácia (FIS), sa vrátil Špindlerov Mlyn. Pretekárky absolvujú v Česku 28. a 29. januára "obrák" a slalom.

Finálové podujatie sa od 15. do 19. marca uskutoční v andorrskom rezorte Soldeu. Na ženy čaká celkovo 41 súťaží v dvadsiatich dejiskách, z toho jedenásť zjazdov, osem super-G, desať obrovských slalomov, jedenásť slalomov a jedny paralelné preteky. Zo 42 mužských súťaži v 21 dejiskách bude štrnásť zjazdov, sedem super-G, desať "obrákov" aj slalomov a jedny paralelné preteky. Alpská kombinácia v prestížnom seriáli chýba. Vrcholným podujatím zimy budú majstrovstvá sveta v Meribeli a Courcheveli vo Francúzsku (6. až 19. februára), kde sa na rozdiel od SP pôjde aj kombinácia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá