Koaličné strany postoj k balíku pomoci nezmenia, ani ak ho prezidentka vetuje

Koaličné strany postoj k balíku pomoci nezmenia, ani ak ho prezidentka vetuje
Zdroj foto: TA3 / David Duducz
Koaličné strany Za ľudí, Sme rodina ani SaS svoj postoj k protiinflačnej pomoci z dielne ministra financií Igora Matoviča nezmenia ani v prípade, ak by ho prezidentka SR Zuzana Čaputová vetovala. SaS bude naďalej proti, poslanci zvyšných strán za.

"Strana SaS je posledná rozpočtovo zodpovedná strana na Slovensku. Stojíme na strane samospráv a zdravých verejných financií. Navyše sme jediná strana, ktorá nekšeftuje s fašistami. Sme dlhodobo konzistentní a predvídateľní, preto od nás nikto nemôže očakávať, že by sme tento návrh Igora Matoviča podporili po vetovaní prezidentkou," píše sa v stanovisku SaS, ktoré TASR poskytol jej hovorca Ondrej Šprlák.

Strana Za ľudí pre TASR uviedla, že práve prezidentka viackrát vyzývala vládu, aby čo najskôr prijala opatrenia na pomoc ľuďom. Poukázala na to, že legislatívny proces aj s riadnym pripomienkovým konaním trvá minimálne pol roka. Strana je presvedčená, že pomoc rodinám pri inflácii je potrebná, a to čo najskôr. "Bola to práve strana Za ľudí, ktorá na koaličnej rade tému pomoci ľuďom opakovane otvárala a apelovala aj na koaličných partnerov na prijatie účinných opatrení," zopakovala strana.

Tlačové oddelenie hnutia Sme rodina pre TASR uviedlo, že jeho názor je jasný a jednoznačný. "Nevidíme dôvod, aby sme ho v budúcnosti menili," uzavrelo. Poslanec Národnej rady SR za OĽANO a bratislavský mestský poslanec Milan Vetrák vyzval prezidentku, aby parlamentom schválený protiinflačný balík podpísala. Ak by ho vetovala, avizuje, že je pripravených viac ako 76 poslancov parlamentu jej veto prelomiť. Uviedol to na štvrtkovom zasadnutí bratislavského mestského zastupiteľstva, kde vystúpil proti vyhláseniu mesta Bratislava, v ktorom samospráva odmietla schválený balíček a apeluje na prezidentku, aby zákon nepodpísala. Toto vyhlásenie mesta označil Vetrák za "pamflet komunálnych plačkov".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá