USA zaviedli sankcie voči sieti pašerákov s prepojeniami na iránske teroristické skupiny a ruskú vládu

USA zaviedli sankcie voči sieti pašerákov s prepojeniami na iránske teroristické skupiny a ruskú vládu
Zdroj foto: TASR/AP
Americká vláda zavádza sankcie voči sieti pašerákov ropy, ktorá má prepojenia na iránske revolučné gardy a predstaviteľov ruskej vlády. Oznámilo to v stredu americké ministerstvo financií. Informovala agentúra DPA.

Ministerstvo financií USA pridalo na sankčný zoznam viacero osôb i spoločností. Sieť pašerákov vedie bývalý člen revolučných gárd a podporujú ju členovia ruskej vlády i ruské spoločnosti. Zameriava sa na predaj iránskej ropy revolučným gardám a šiitskému hnutiu Hizballáh, vysvetľuje DPA.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu povedal, že Washington sa aj naďalej usiluje dosiahnuť obnovenie jadrovej dohody s Iránom z roku 2015. Spojené štáty aj napriek tomu pokračujú v zavádzaní sankcií voči iránskemu ropnému priemyslu.

"Každý, kto nakupuje ropu z Iránu, musí počítať s americkými sankciami," povedal Blinken. Iránske revolučné gardy a Hizballáh boli zaradené na americký zoznam teroristických organizácií. Dohodu o jadrovom programe podpísali v roku 2015 s Teheránom Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA. Rokovania o jej obnovení však v súčasnosti stagnujú.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá