Švédsko vyhralo nad Lotyšskom, ktoré definitívne prišlo o postup do štvrťfinále

24.5.2022 14:06

Hokejisti Švédska vyhrali vo svojom záverečnom zápase v základnej B-skupine MS vo Fínsku nad Lotyšskom 1:0 a dostali sa priebežne na prvú priečku tabuľky. Lotyši prišli definitívne o šancu postúpiť do štvrťfinále, obsadili konečnú piatu priečku v skupine.

O triumfe favorita rozhodol gólom v presilovke v druhej tretine útočník William Nylander, čisté konto s 21 zákrokmi si pripísal brankár Linus Ullmark. "Tri korunky" prestrieľali súpera 35:21.

Švédi postúpia do štvrťfinále z prvého miesta v prípade, že domáce Fínsko nevyhrá vo večernom stretnutí nad Českom (19.20 SELČ) v riadnom hracom čase. V prípade rovnosti bodov rozhodne v prospech Švédska víťazstvo vo vzájomnom dueli so severským rivalom. Lotyši mohli na postup pomýšľať iba v prípade, že by vyhrali za tri body a zároveň by USA v popoludňajšom súboji podľahli Nórsku po 60 minútach.

B-skupina (Tampere):

Švédsko - Lotyšsko 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Gól: 35. Nylander (Dahlin, Wallmark). Rozhodcovia: Fransen (Dán.), Hansen (Nór.) - Kroyer (Dán.), Merten (Nem.), vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 5560 divákov

Švédsko: Ullmark – Larsson, Dahlin, Gustafsson, Pettersson, Tömmernes, Lindholm, Pudas – Nylander, Wallmark, Nordström – Bemström, Kellman, Asplund – Klingberg, Peterson, Grundström  – Bengtsson, Lang, Aman – Friberg

Lotyšsko: Šilovs – Zile, Jaks, Rubins, Kulda, Sotnieks, Čukste, Mamčics, Bergmanis – Balcers, Abols, Keniňš – Dzierkals, Džerinš, Rih. Bukarts – Jelisejevs, Batna, Rob. Bukarts – Marenis, Smirnovs, Veinbergs

Lotyši potrebovali na udržanie si postupovej šance vyhrať nad favoritom za tri body, herná prevaha bola však v úvodných minútach na hokejkách škandinávskeho tímu. Do prvej šance sa vo 4. minúte dostal Wallmark, s jeho strelou z uhla si brankár Šilovs poradil. O tri minúty neskôr Petterssonovi vo veľkej príležitosti preskočil puk čepeľ a o chvíľku neskôr sa Švédi netešili ani po skrumáži a dorážkach pred bránkou súpera. Až v druhej časti prvej tretiny sa dostali k slovu aj Lotyši, šance postupne zahodili Abols, Marenis i Balcers.

V polovici zápasu mohol skóre otvoriť Grundström, v prečíslení dvoch na jedného sa rozhodol pre strelu, no Šilovs ho vychytal. Potom mu pomohla aj žŕdka pri pokuse Nordströma, no v 35. minúte už kapituloval - prvú švédsku presilovku v zápase využil Nylander. Lotyši sa v záverečnej tretine márne snažili zmazať manko, všetky ich pokusy likvidoval spoľahlivý brankár Ullmark a nepomohla im ani viac ako dvojminútová hra bez brankára.