Dovolenka je viac ako zdravý životný štýl, tvrdia vedci o faktoroch dlhého života

Dovolenka je viac ako zdravý životný štýl, tvrdia vedci o faktoroch dlhého života
Zdroj foto: Pexels
Nestrácajte čas a naplánujte si dovolenku, predlžuje to život, tvrdia vedci. Na riziko predčasného úmrtia má dokonca pár dní voľna väčší vplyv ako zdravý životný štýl.

Dovolenka má byť o odpočinku a ten je podľa vedcov oveľa dôležitejší, hoci zaberá pár dní v roku, ako každodenné staranie sa o vyváženú stravu.

Dovolenka nad stravu

Medzi dlhším životom a oddychom je už vedecky preukázaná súvislosť. Lekári z Helsinskej univerzity publikovali závery štúdie, ktorá dáva dovolenky na popredné priečky faktorov, ktoré zabraňujú predčasnému úmrtiu. Ak sa aj nevyberiete na týždeň k moru, podľa vedcov postačia už len predĺžené víkendy.

Šanca na zdravý a najmú dlhý život je v prípade pravidelne oddychujúcich ľudí dokonca oveľa vyššia, ako keď sa snažíte udržiavať denne vyváženú stravu. Stres, ktorý všetci zažívame nielen v práci totiž dokáže významne kompenzovať práve pár dní voľna, nie šalát na tanieri.

Radšej častejšie ako dlhšie

Helsinská štúdia skúmala podnikateľov a konkrétne počet dní, počas ktorých si oddýchli od práce. Ukázalo sa, že pracujúci ľudia, ktorí pravidelne, aspoň raz za rok vypnú na pár dní a odídu na prázdniny, majú z dlhodobého hľadiska nižšiu úmrtnosť.

Vedci skúmali frekvenciu a intenzitu dovoleniek. Pričom nie j rozhodujúci ani tak počet po sebe nasledujúcich dní  voľna, ako skôr interval  medzi nimi.

Tri týždne voľna

Ako ideálny stav voľna sa ukazujú tri týždne v roku. Lekári pritom nehovoria o kontinuálnom čase, nemusíte mať mesiac prázdnin. Hovoria o 21 dňoch oddychu z 365 v roku. Víkendy, samozrejme, nie sú témou, takže faktom je, že nejde o tri týždne dovolenky, ak si ponechávate voľnú sobotu a nedeľu. Oddych chce viac, ak máte vydržať žiť dlho. No podľa vedcov skutočne nepotrebujete dve exotické dovolenky ročne, ale postačí, ak si čo najčastejšie k štátnym sviatkom a víkendom pridáte o deň-dva naviac a vytvoríte ta predĺžené víkendy. Riziko infarktu, srdcovo-cievnych chorôb, ale aj náchylnosti na rakovinu sa podľa tohto výskumu znižuje takto o 40%.  

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá