Rakúsky prezident potvrdil, že sa bude uchádzať o znovuzvolenie

Rakúsky prezident potvrdil, že sa bude uchádzať o znovuzvolenie
Zdroj foto: TASR/AP
Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen v nedeľu oznámil, že sa v prezidentských voľbách na jeseň tohto roka bude uchádzať o znovuzvolenie.

Sedemdesiatosemročný prezident svoju opätovnú kandidatúru oznámil v nedeľu popoludní na sociálnej sieti. "Pandémia koronavírusu, ruský útok na Ukrajinu a s ním spojená náročná situácia pre naše hospodárstvo, klimatická kríza - naša krajina, celá Európa zažíva nepokojné časy," napísal na Twitteri. Preto chce podľa svojich slov aj naďalej poskytovať svoje skúsenosti pre službu krajine.

Prezidentské voľby v Rakúsku sa majú konať na jeseň tohto roka. Van der Bellen zvíťazil v prezidentských voľbách v decembri 2016 so ziskom 53,79 percenta hlasov pred kandidátom Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbertom Hoferom, pripomína APA. Išlo o opakované druhé kolo volieb.

Rakúsky ústavný súd (VfGH) vyhovel žalobe FPÖ, ktorá žiadala opakovanie druhého kola z 22. mája z dôvodu viacerých nezrovnalostí. Van der Bellen v máji (2016) zvíťazil s tesným náskokom pred Hoferom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá