Slovan prehral až po samostatných nájazdoch

21.12.2012 21:50

Hokejisti Slovana Bratislava prehrali v stretnutí Kontinentálnej hokejovej ligy v domácej Slovnaft Aréne s ruským tímom Neftechimik Nižnekamsk 1:2 po predĺžení a samostatných nájazdoch. O triumfe hostí rozhodol útočník Igor Polygalov, ktorý najprv gólom v 60. minúte zachránil pre svoj tím predĺženie a v prvej sérii rozstrelu premenil rozhodujúci nájazd.

Zverenci trénera Rostislava Čadu odohrajú posledný súboj v KHL pred vianočnými sviatkami v sobotu 22. decembra, keď o 17.30 opäť na domácom ľade privítajú ďalší klub z Tatarstanu AK Bars Kazaň.

Slovan Bratislava - Neftechimik Nižnekamsk 1:2 pp a sn (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 18. Švarný (Kukumberg)- 60. Polygalov (Belov, Milovzorov), rozh. samostatný nájazd Polygalov. Rozhodcovia: Karabanov, Sergejev - Nazarev, Morozov (všetci Rus.), vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 10.055 divákov (vypredané).
Slovan Bratislava: Janus - Višňovský, Sigalet, Sersen, Sekera, Tabaček, Švarný - Vondrka, Bližňák, Miklík - Bartovič, Lipiansky, Hudáček - Kukumberg, Kytnár, Bakoš - Preisinger, Šťastný, Ölvecký
Neftechimik Nižnekamsk: Dalton - Berezin, Blochin, Selujanov, Mamašev, Belov, Lukjančikov, Rozin, Groť - Pestuško, Cibák, Milovzorov - Polygalov, Koukal, Netík - S. Aľševskij, Chochriakov, J. Aľševskij - Komaristyj, Ziazov, Galimov

Slovan nastúpil oproti predošlému zápasu s Ufou bezo zmien, v zostave figuroval aj útočník Roman Kukumberg, ktorému disciplinárka KHL zrušila trest zo stredajšieho stretnutia. Nižnekamsku chýbalo produktívne trio Jakupov, Osala, Subbotin aj dlhodobo zraneného Kolářa.

Úvodné minúty stretnutia priniesli nečakane otvorený hokej, v ktorom sa hra pravidelne prelievala z jednej strany klziska na druhú. V 4. minúte korčuľovali dvaja hráči Slovana na jedného obrancu Nižnekamsku, no Miklíkova strela, rovnako ako Bližňákova dorážka si nenašli cestu za chrbát pozorného brankára Daltona. O štyri minúty neskôr pri vylúčení Sigaleta sa pred Janusa drzo natlačil Chochriakov, puk však nedokázal pretlačiť popod brankárove betóny. Postupne sa tímy začali zameriavať viac na defenzívu a hra sa rozkúskovala. V 10. minúte Vondrkov zrazený pokus skončil v Daltonovej lapačke, následne gólmana hostí vystrašil Šťastného odvážny výpad. Domáci sa dočkali gólovej radosti ale až v 18. minúte, keď po prihrávke Kukumberga obranca Švarný namieril od modrej čiary presne do pravého dolného rohu bránky a poslal svoj tím do vedenia. V závere tretiny ešte zaujala šarvátka pred Janusom, ktorá sa skončila vylúčením domáceho muža v maske.

Druhú časť tak otvorila presilovka hostí, tá ale nepriniesla väčší rozruch pred Janusom, keďže hráči Slovana umne vytláčali súpera do rohov. Belasá partia sa naďalej spoliehala na bleskové brejky, hráči Neftechimiku zasa na silnú hru pri mantineloch, kde si najmä prvý útok s Cibákom dokázal chvíľami utvoriť solídny tlak. V 24. minúte vyriešil prečíslenie 2 na 1 Miklík strelou, ktorú zrazil Selujanov mimo priestoru troch žrdí. Na opačnej strane podkúrili obrane Slovana Groť a Pestuško. Následne si prvýkrát zahrali presilovku domáci, v nej jedinú vážnu príležitosť z hokejky Lipianskeho hravo zvládol Dalton. Hostia postupne získavali hernú prevahu a Janus sa musel mať na pozore, ako napríklad v 28. minúte pri zakončení Chochriakova. Keďže však "chemici" zabúdali na vlastné vrátka, dostávali sa Čadovi zverenci často do nebezpečných protiútokov. V 32. minúte zachytil nepresnú prihrávku Komaristého Bližňák, dostal sa do úniku, no ešte predtým ako mohol zakončiť, ho poslal k ľad Rozinu. Píšťalka rozhodcov v tomto prípade mlčala. Následne využil nedorozumenie v súperovej obrane Kukumberg, Dalton jeho strelu vyrazil ramenom. Silnú trojminútovku Slovana zavŕšili Sersen a Hudáček, sľubné šance ale nepremenili.
V tretej tretine sa slovenský šampión stiahol do obrannej ulity a na modrej vyčkával na útoky hostí. Tie začínali byť stále viac a viac hrozivé, stále však bez gólového efektu. V 43. minúte Ziazov pálil z pravého kruhu len do Janusovho náručia, o chvíľu neskôr ten istý hráč pálil zboku do slovanistického brankára. V 51. minúte našiel Koukal spoza bránky Galimova a Janus predviedol ďalšiu parádu, kotúľajúci sa puk spred čiary pohotovo upratal do bezpečia jeden z obrancov Slovana. Na druhej strane tiesnený Vondrka nedokázal dotiahnuť do konca nádejný prienik a Dalton si poradil aj s koncovkou Sekeru. V 55. minúte mohol zvýšiť náskok Slovana Vondrka, ktorý opečiatkoval žrď súperovej bránky a šťastie v zakončení nenašiel ani Bližňák, ktorý sa z čista jasna ocitol sám pred gólmanom Neftechimiku. Hostia v poslednom zúfalom pokuse odvolali v hre 4 na 4 brankára a tento ťah sa im vyplatil, keď 45 sekúnd pred koncom tretej tretiny Polygalov z dorážky vyrovnal a poslal duel do predĺženia.
V ňom gól nepadol a tak prišli na rad nájazdy, v ktorých Polygalov a Koukal rozhodli o triumfe hostí.

Doneck - Astana 2:4 (1:2, 1:1, 0:1) - Ján Laco chytil 36 zo 40 striel hostí
Atlant Mytišči - Čeľabinsk 3:4 po sam. nájazdoch (1:2, 2:1, 0:0 - 0:0, 0:1)
Spartak Moskva - Chanty-Mansijsk 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Nižnij Novgorod - Magnitogorsk 3:5 (3:1, 0:1, 0:3)
Jaroslavľ - Jekaterinburg 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Amur Chabarovsk - SKA Petrohrad 2:6 (0:2, 0:1, 2:3)
Metallurg Novokuzneck - Dinamo Moskva 2:4 (2:1, 0:2, 0:1) - Dominik Graňák (Dinamo) 1+0