Kováčik žiadal aj odškodné vo výške 50-tisíc eur. Súd jeho sťažnosť zamietol

Kováčik žiadal aj odškodné vo výške 50-tisíc eur. Súd jeho sťažnosť zamietol
Zdroj foto: TASR/Pavol Zachar
Ústavný súd zamietol koncom apríla sťažnosť bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR v súvislosti s jeho ďalšou korupčnou kauzou. NS vlani nezistil dôvod na odmietnutie obžaloby na bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a podnikateľa Petra Košča.

"Ústavnú sťažnosť treba považovať za zjavne neopodstatnenú," píše sa v uznesení Ústavného súdu. Na rozhodnutie poukázal Úrad špeciálnej prokuratúry, podľa ktorého tak ÚS potvrdil, že obžalobu možno vydať aj pred vybavením podaného návrhu na postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Kováčik žiadal okrem zrušenia uznesenia Najvyššieho súdu aj odškodnenie 50.000 eur.

Koncepcia mimoriadneho opravného prostriedku na základe paragrafu 363 podľa ÚS umožňuje, aby bolo takémuto návrhu nevyhovené. Požiadavka ochrany práv obvinenej osoby tým podľa nálezu neutrpí, pretože sa podaním obžaloby zveruje do právomoci všeobecných súdov konajúcich vo viacerých inštanciách.

Najvyšší súd SR vlani v decembri nezistil dôvod na odmietnutie obžaloby na bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a podnikateľa Petra Košča v prípade, kde sú obvinení z korupcie. Senát vyhovel sťažnosti prokurátora, zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu a prikázal mu, aby vo veci konal a rozhodol.

Samosudca ŠTS v Banskej Bystrici predtým odmietol obžalobu pre závažné procesné chyby a vec vrátil prokurátorovi. Obhajca Dušana Kováčika ešte skôr spresnil, že ŠTS obžalobu odmietol okrem iného aj preto, lebo Generálna prokuratúra SR nerozhodla o návrhu podľa paragrafu 363 Trestného poriadku.

K podaniu obžaloby skôr, ako sa rozhodlo o návrhu podľa paragrafu 363, prišlo aj v prípade korupčnej kauzy bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského. Tento postup ÚŠP označila Generálna prokuratúra za v rozpore s Trestným poriadkom, čo špeciálna prokuratúra odmieta.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá