Korčok považuje žiadosť Fínska a Švédska o vstup do NATO za historické rozhodnutie

Korčok považuje žiadosť Fínska a Švédska o vstup do NATO za historické rozhodnutie
Zdroj foto: TASR/Jakub Kotian
Žiadosť Fínska a Švédska o vstup do Severoatlantickej aliancie, ktorú v stredu doručili generálnemu tajomníkovi NATO, je historickým rozhodnutím. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

"Slobodné a zvrchované rozhodnutie obidvoch štátov požiadať o členstvo v NATO je reakciou na vojenský konflikt v Európe vyvolaný Ruskom na Ukrajine, ktorý spôsobil zásadné zmeny v bezpečnostnom prostredí," uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Korčok spresnil, že Fínsko a Švédsko sú členskými štátmi Európskej únie a tiež dlhoročnými partnermi Slovenska v NATO. Podľa neho prechovávajú demokratické hodnoty a sú pripravené prevziať záväzky vyplývajúce z členstva v Aliancii.

"Vláde Slovenskej republiky, Národnej rade Slovenskej republiky a prezidentke Slovenskej republiky navrhnem rýchlu ratifikáciu prístupu oboch štátov do NATO. Členstvo Fínska a Švédska v Aliancii posilní bezpečnosť a obranu Slovenskej republiky a celého euroatlantického priestoru," dodal Korčok. Slovensko si bude podľa MZVEZ aj počas prístupového procesu oboch štátov do NATO plniť svoje záväzky pomoci vyplývajúce z článku 42.7. Zmluvy o Európskej únii.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá