Česko po prvýkrát v histórii MS prehralo s Rakúskom. Rozhodli nájazdy

17.5.2022 18:12

Českí hokejisti prehrali v utorok na MS v B-skupine vo fínskom Tampere s Rakúskom 1:2 po nájazdovom rozstrele. Prvýkrát v histórii MS nezvíťazil favorit týchto vzájomných duelov v riadnom čase a napokon aj prehral, keď vyrovnávajúci gól dali Rakúšania 38 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času. Favorizovaný tím aj s hviezdami NHL úplne zlyhal v nájazdoch, keď ich nepremenil všetkých päť.

Česi sa najbližšie stretnú vo štvrtok o 19.20 s Lotyšmi, zápas Rakúšanov s Nórmi je na programe v stredu o 16.20.

B-skupina (Tampere):

Česko - Rakúsko 1:2 po predĺžení a nájazdovom rozstrele (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 18. Červenka (Blümel, Kundrátek) - 60. Lebler (Heinrich, Schneider), + rozhodujúci nájazd Schneider. Rozhodcovia: Frandsen (Dán.), Nord (Švéd.) - Constantineu (Fr.), Kröyer (Dán.), vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 3246 divákov.

Česko: Vejmelka – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, Jiříček, Šimek, Sklenička, Jordán – Blümel, Krejčí, Červenka – Vrána, Hertl, Zohorna – Stránský, Černoch, Smejkal - Špaček, Flek

Rakúsko: Starkbaum - Maier, Unterweger, Zundel, Heinrich, Hackl, Wolf, Kirchschläger, Brunner - Kasper, Haudum, Lebler - Schneider, Nissner, Huber - Feldner, Wukovits, Ganahl - Schwinger,  Achermann

Aj keď Česi v prvej tretine herne dominovali, rozbiehali sa vlažne a do nebezpečných zakončení sa dostávali málo. Zle odohrali okrem Hronekovej petelice do žŕdky aj obe presilovke a potom, keď sa mohol vedenia ujať aj súper, predsa otvorili skóre. Dve minúty pred prvým klaksónom kapitán Červenka pridal k šiestim asistenciám aj prvý gól na prebiehajúcich MS.

Rakúšania aj v druhej tretine hrali organizovane a koncentrovane, stíhali s favoritom korčuľovať a nedostávali sa pod súvislý tlak. Čechom síce dovolili 3-4 veľké šance, ale sami mali dve. Rakúsky tím napokon disciplinovaným výkonom doviedol zápas do power play a Lebler 38 sekúnd pred ukončením riadneho hracieho času vyrovnal. V predĺžení Hronek v obrovskej šanci zvolil v zakončení fintu medzi korčuľami, neuspel a podobne dopadli v nájazdoch Hertl, Červenka, Blümel, Smejkal i Krejčí.