Koniec sveta neprišiel, v Argentíne rabovali obchody

21.12.2012 10:02

Stovky ľudí dnes v očakávaní konca sveta v argentínskom meste Bariloche vyrabovali dva miestne supermarkety. Kradli pritom elektroniku, oblečenie a mnoho iných druhov tovarov.

Koniec sveta neprišiel, v Argentíne rabovali obchody
Foto: SITA

Polícia nikoho nezatkla, pretože - ako uviedli miestne médiá - v dave ľudí nebola schopná zasiahnuť. V súvislosti s tým prezidentka Cristina Fernándezová vyslala do Bariloche federálne policajné zložky ako posilu na zvládnutie situácie.

Na koniec sveta, súvisiaci s koncom súčasného cyklu mayského kalendára, sú pripravené prakticky všetky krajiny Latinskej Ameriky, pričom záujem turistov, zvedavcov či ľudí skutočne veriacich v apokalypsu sa sústreďuje na Mexiko, Guatemalu, Honduras, Salvador, Belize a Peru.

Miestni ľudia sú si pri tom vedomí, že koniec sveta, ktorý má nastať podľa mayského kalendára, je komerčná záležitosť. Oni sa sústreďujú na prípravu na Vianoce.

Ako dnes informoval americký denník USA Today, vo viacerých školách štátu Michigan sa vianočné prázdniny začali o niekoľko dní skôr po tom, ako sa objavili správy z možného vypuknutia násilností medzi školákmi, čo malo súvisieť s koncom sveta.

Úrady školy zavreli a prázdniny vyhlásili skôr z preventívnych dôvodov, okrem iného aj v súvislosti s masakrom v základnej škole v Newtowne, štát Connecticut, kde 20-ročný miestny obyvateľ zastrelil 20 detí a šesť zamestnankýň školy.

argentina2.jpg Foto:
01.jpg Foto:
02.jpg Foto:
03.jpg Foto:

Mayovia oslavujú tancom

Potomkovia Mayov oslávujú koniec kalendára svojich predkov, ktorý je spojovaný aj s koncom sveta. Obrad v meste Tikal ktoré je najväčším z posvätných miest v Guatemale, prilákal davy turistov, ktorí sa o tom chceli presvedčiť na vlastné oči. Mayovia túto hystériu nechápu.

Polícia pri kultovom vrchu zadržala mužov s mačetami

Francúzska polícia v piatok zadržala dvoch mužov vyzbrojených plynovými maskami a mačetami, ktorí cestovali autom k vrchu Pech de Bugarach vyhľadávaného zástancami teórie o nadchádzajúcom konci sveta. Podľa oficiálnych zdrojov chcela dvojica zrejme len vyskúšať ostražitosť polície, ktorá obkľúčila vrch a priľahlú dedinu, aby obyvateľov chránila pred náporom fanatických vyznávačov hnutia New Age, turistov a novinárov z celého sveta.

Vyše 1200-metrový Pech de Bugarch vo francúzskych Pyrenejách je totiž podľa rozšíreného názoru domovom mimozemšťanov, ktorí by ich mohli v prípade apokalypsy predpovedanej na 21. decembra zachrániť. V okolí dediny s približne 200 obyvateľmi polícia vo štvrtok zadržala taktiež muža s elektrickým paralyzérom a ďalšieho s bejzbalovou pálkou.


K téme sa vyjadril aj jadrový fyzik Jozef Masarik z Univerzity Komenského

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok