Fínsko a Švédsko požiadajú o členstvo v Severoatlantickej aliancii už túto stredu

17.5.2022 16:54

Fínsko a Švédsko podajú žiadosť o členstvo v Severoatlantickej aliancii v stredu, oznámila v utorok švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

NATO Stoltenberg 1140px (TASR/AP)
TASR/AP

"Som rada, že sme sa rozhodli ísť rovnakou cestou a môžeme to spraviť spoločne," povedala Anderssonová v Štokholme na spoločnej tlačovej konferencii s fínskym prezidentom Saulim Niinistöom, píše agentúra AFP. "Demokracia zvíťazila," vyhlásil Niinistö, ktorého citovala stanica CNN. Tohtoročná jar sa podľa neho niesla v znamení "triumfu demokracie vo Fínsku". Narážal tým na širokú podporu vstupu do NATO vo fínskej spoločnosti, ako aj v parlamente.

Predsedníčka švédskej vlády tiež povedala, že s Fínskom sa dohodli na spolupráci v rámci celého prístupového procesu. Spresnila, že Švédsko a Fínsko svoje prihlášky do NATO podajú spoločne v stredu v sídle Aliancie v Bruseli. "Švédsko sa tiež teší na spoluprácu s Tureckom v rámci NATO," dodala.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok opäť kritizoval možnosť vstupu Fínska a Švédska do organizácie NATO a vyhlásil, že nemôže súhlasiť s prijatím krajín, ktoré uvalili sankcie na Turecko. Anderssonová oznámila zámer Švédska požiadať o vstup do NATO v pondelok. Šéfka švédskeho rezortu diplomacie Ann Lindeová v utorok podpísala žiadosť svojej krajiny o členstvo v Severoatlantickej aliancii. Fínsko o rozhodnutí podať si prihlášku do Severoatlantickej aliancie informovalo už v nedeľu. Fínsky parlament tento krok v utorok veľkou väčšinou hlasov schválil.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok