Na Špecializovanom trestnom súde pokračovala kauza Dobytkár, museli ju však odročiť

Aktualizované:
Na Špecializovanom trestnom súde, pracovisko Banská Bystrica pokračovala v utorok kauza Dobytkár, ktorá sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obžalovaných, medzi ktorými sú aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, ako aj finančník Martin Kvietik, ktorého priviedli z väzby, viní z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

V skupine osôb obžalovaných sú aj bývalý šéf PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ agentúry Ľubomír Partika, bývalý generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve Marek Kodaka i podnikateľ Peter Kuba Na ŠTS v utorok prišiel tiež exminister vnútra Robert Kaliňák, ktorý zastupuje Norberta Bödör  a ktorého v piatok (13. 5.) prepustili z väzby. Ako uviedol, len v pondelok (16. 5.) popoludní mu vrátili licenciu. Požiadal o odročenie procesu a nebol sám z obhajcov.

Ďalší obhajca Norberta Bödöra Marek Para chýbal. "Môj klient mal dvoch obhajcov, obaja sme boli prednedávnom vzatí do väzby. Mňa prepustili v piatok poobede s tým, že Najvyšší súd SR konštatoval, že moja väzba bola nezákonná. Marek Para je naďalej väzobne stíhaný. Nejde o obštrukcie, nebolo možné riadne sa pripraviť na dnešné hlavné pojednávanie," reagoval pred senátom Kaliňák.

Podľa neho tak v prípade jeho zatýkania i Paru ide o likvidáciu akejkoľvek kritiky a v ich prípade aj o likvidáciu právneho zastúpenia Norberta Bödöra. "Väzba Paru je nezákonná. Obhajobu Norberta Bödör nemožno riadne vykonávať, chceme sa seriózne pripraviť, preto som žiadal odročenie. Nerobíme obštrukcie, obhajoba má byť efektívna a každý v tíme advokátov má svoju úlohu a je na niečo špecializovaný," zdôraznil Kaliňák.

Súd vyhovel obhajcom, ktorí žiadali o odročenie procesu preto, lebo ich dvaja klienti sú vážne chorí. Proces pokračuje 24. mája. Podľa reakcií Paru a Kaliňáka ešte v úvode procesu vo februári v obžalobe prokurátora chýbajú dôkazy. Má údajne len jedného nepriameho svedka, ktorý dostal neprimerané výhody. Tvrdia, že ich klient je nevinný.

Kaliňák vtedy zdôraznil, že prvýkrát nemá obvinený svoj vlastný skutok v obžalobe. "V prípade nášho mandanta tvrdí obžaloba, že mal nulový zisk, čiže v rámci kauzy Dobytkár jemu nepripisuje žiadny prospech," dodal Kaliňák s tým, že nerozumie, prečo potom táto obžaloba existuje.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá