Severná Kórea mobilizuje armádu. Distribuuje lieky proti covidu

Severná Kórea mobilizovala armádu, aby distribuovala lieky proti ochoreniu Covid-19. Nasadila tiež viac ako 10 000 zdravotníkov, aby pomohli vysledovať potenciálnych pacientov s týmto ochorením. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na severokórejskú štátnu tlačovú agentúru KCNA. Nebolo pritom bezprostredne jasné, aké prípravky majú byť nakazeným ľuďom podávané, podotkla agentúra AP.

Severokórejské zdravotnícke úrady medzitým oznámili, že sa príznaky horúčky objavili u ďalších 269 510 ľudí, čím sa ich celkový počet zvýšil na viac ako 1,48 milióna. Koľko z týchto chorých malo pozitívny test na koronavírus, Pchjongjang neoznámil. V KĽDR sú obmedzené testovacie kapacity, takže potvrdené je iba malé množstvo prípadov nákazy koronavirom. Izolovaná krajina prvýkrát oficiálne priznala výskyt covidu-19 minulý týždeň. Severná Kórea, ktorá má 26 miliónov obyvateľov, zatiaľ vykázala 56 úmrtí.

Panujú obavy, že šírenie choroby spôsobí v Severnej Kórei humanitárnu krízu. Severokórejský zdravotnícky systém je dlhodobo v zlom stave a predpokladá sa, že väčšina obyvateľov nie je proti covidu-19 očkovaná. KĽDR v minulosti odmietala dodávky očkovacích látok, ktoré jej Svetová zdravotnícka organizácia ponúkala v rámci programu COVAX.

Severokórejský vodca Kim Čong-un minulý týždeň vyhlásil v celej krajine uzáveru. Na víkendovom mimoriadnom zasadnutí politbyra vládnucej Kórejskej strany práce kritizoval predstaviteľov zdravotníckych úradov za pomalú reakciu na epidémiu a nariadil armáde, aby pomohla pri distribúcii liekov.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá